Ev yapimi maske nasil yapilir ?

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Korona virüs salgını nedeniyle her gün yeni tedbirler alınıyor. Salgından korunmak için uzmanlar tarafından açıklanan tedbirlere uymak oldukça önemli. İlk günden itibaren izolasyon ve dezenfeksiyon virüsün yayılmasını engelleyen önemli bir kişisel korunma yöntemi.

 

Vaka sayılarının artmasıyla birlikte ‘‘Evde maske nasıl yapılır ?’’ ‘’Kendi imkanlarımızla maske yapabilir miyiz?’’gibi sorular sıklıkla soruluyor. Evde yapılan maskenin iki adet avantajı var : Hem daha hijyenik hem de yıkanabilir olması. Maskesiz sokağa çıkılmaması gereken bugünlerde evde kendi maskenizi yapmanız mümkün. Bunlardan birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istedik.

ŞAL İLE MASKE YAPIMI

Şalınızı önce ikiye, ardından da dörde yatay şekilde katlayın. Daha sonra yatay şekilde şalın iki ucuna birer lastik geçirin. Şalların uçlarını içeriye doğru katlayarak iç içe sokun. Son olarak lastiklerden tutarak maskeyi kulaklarına takabilirsiniz. 

KAĞIT HAVLU İLE MASKE YAPIMI

Kağıt havluyu bir ters bir düz olacak şekilde katlamanız gerekiyor. Daha sonra ise zımbalamak için kenarlarından kıvırmalısınız. Lastiğinizi zımbaladıktan sonra aynı işlemi havlunun diğer tarafına da yapmanız gerekiyor. Orta kısmına yüzünüzü yerleştirecek kadar açıklık oluşturduktan sonra maskenizi kullanabilirsiniz.

 

TİŞÖRTTEN MASKE YAPIMI

Tişörtün orta bölümünden dikdörtgen bir parça kesin ve ikiye katlayın. İki kenarına da eşit sayıda kesik atın. Kollarından yüz ölçünüze uygun, maskenin ipiymiş gibi düşünerek şerit olacak şekilde 2 parça kesin. Kenarlarındaki püskülleri birbirine bağlarken şerit olarak kestiğiniz parçaları da arasından geçirin. Bitince bağları düğümleyin.

BONUS: ERKEK İÇ ÇAMAŞIRI İLE MASKE YAPIMI

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir