Giverny bugün yine Claude Monet’nin günlerindeki gibi, ihtişam, güzellik ve ilham perileri dolu günler yaşıyor!

Giverny’nin çiçekleri ışığın şiddetine göre mevsimden mevsime atlarken empresyonizmin büyük üstadı Monet’nin evini ve o meşhur bahçesini gezmek istemez miydiniz? Peki ya kullandığı mobilyaları, yaptırdığı japon bahçesini, renklerini, sanatını tanımak? Eğer resim sanatına biraz olsun ilgim var diyorsanız Claude Monet’nin bahçesini kesinlikle kaçırmamalısınız!

Image associée

Monet’nin evi ve atölyesinin karşısında uzanan Clos Normand adeta bir ressamın renk paleti gibidir, rengarenk… Monet’nin yakın arkadaşı olan Clémenceau’nun tabiriyle “Monet Bahçesi, ressamın resim dışında yarattığı ikinci eseridir”. Su parkı, japon köprüsü, su üzerindeki nilüferler ve envai çeşit çiçek ve çiçekli ağaç, ressamın ilham kaynağı olmuş adeta empresyonizm akımına yön vermiştir.

Giverny Empresyonizm Müzesi

Résultat de recherche d'images pour "musée des impressionnismes giverny"

1992’de kurulan “Giverny Amerikan Sanat Müzesi”nin katkılarıyla 2009 Mayıs ayında açılan müzede bu akımın en güzide eserlerini görmek mümkündür. Capcanlı bir empresyonizm örneği sayılabilecek bu bahçe, üstadın evi ve atölyesi müzeye dönüştürülmüş ve bu akıma adanmıştır. Müzenin başlıca amacı dünyadaki empresyonizm akımına ışık tutmak ve bunu bu akmın en önemli temsilcisi olan Monet’nin yaşadığı yerde, Giverny’de bir araya getirmek olmuştur. Ayrıca, empresyonizmin tarihi ile de ilgilenen müze, bununla yetinmeyip post-empresyonizm olarak adlandırılan modern empresyonizm akımına da yer vermektedir.

Baudy Oteli

Résultat de recherche d'images pour "hotel baudy"

Önceden aralarında Cezanne ve Rodin gibi Giverny’e ilham almak için gelen pek çok sanatçının sık sık uğradığı mitik bir otel olan Baudy Oteli daha sonra bir cafe restoran konseptine geçmiştir. Meyve ağaçları ile süslenmiş bahçesi içine girer girmez insanı envai çeşit güllerin arasında düşüncelere gark ediyor…

Meraklısı için belirtelim “Giverny Salon Müziği Festivali” her yıl Ağustos sonu, Eylül başında yapılıyor!

Giverny Yakınlarında Nereleri Görmeli?

 

Eski Su Değirmeni:

Küçük bir köprünün hemen yanında, üzerinde durduğu su kitlesi ile ahenk içinde, merak uyandırıcı bir şekilde duran bu eski yapı, Claude Monet’nin fırçasından kaçmamış ve 1883’te yaptığı bir tablosunda kendine yer bulmuştur. Değirmenin yakınlarında, ağçaların altında bulunan Vernon’lu bir sanatçının 7 adet bronz heykeli de bu mistik ve tarih kokan yere modern bir hava katmaktadır.

Eure Vadisi Demir Yolları:

Claude Monet’nin empresyonist dünyasına girmeden önce retro bir trene binip Eure Vadisi’ni ufak bir keşfe çıkmanızı şiddetle öneririz!