Amboise Kraliyet Şatosu, Amboise şehrinin yukarısında, güzel Loire manzarasına bakan bir falezin üzerinde bulunmaktadır.

Biraz Tarih

Şatonun tarihi oldukça uzun ve göz alıcıdır öyle ki inşa çalışmaları ta XI. yüzyıl kadar gerilere gitmektedir. XV. yüzyıla gelindiğinde hâlâ şahsa ail olan şato, sahibi Louis d’Amboise’ın krala karşı komplo kurmaktan tutuklanmasıyla kraliyet malvarlığına girmiştir.

VII. Charles’ın yaptığı eklemeler il XV. yy’ın sonlarıda şato bugünkü halini almıştır. Geç gotik ve Rönesans etkilerini bu dönemde yapılan eklemeler ile almış olan şatonun yanı başındaki bahçedeki teraslar da yine yakın bir dönemde VIII. Charles’ın  yaptığı çalışmalarla büyütülmüştür.

Şatonun önemi I. François döneminde de korunmuştur hatta Kral François, dönemin en ünlü sanatçılarından olan Leonardo Da Vinci’yi yakınlarda yaşaması için davet etmiştir. Söylenenlere göre Leonardo şatoya gelmiş ve bazı önemli mimari noktalar hakkında önerilerde bulunmuştur. Kimi çevrelere göre de Leonardo, Saint Hubert şapelinin bitişiğinde bir yere gömülmüştür.

Bundan sonraki yüzyıllar boyunca şato, kraliyet ailesinin evi olarak kullanıldı hatta buna II. Henri, Catherine de Medicis ve Marie Stuart(II. François ile evlenen Ecosse kraliçesi) de dâhildir.

Din savaşları dönemi olarak adlandırılan dönemde, 1560’ta barış ve huzur ortamı dağılmış ve krala komplo kurdukları gerekçesiyle Protestanlara karşı Katoliklerin intikam alma arzuları ayyuka çıkmıştı. Tam da böyle bir ortamda yaklaşık 1000 kişi şatonun duvarlarına asıldı.

Amboise Kraliyet Şatosu’nun o güzel günleri sonsuza dek kaybolmuş oldu. Yaklaşık 100 yıl sonra şato kaderine terk edildi ve ünlü Fransız Devrimi’nde pek çok yer gibi bu Şato’nun da büyük bir kısmı yıkıldı.

19. yy’dan itibaren şatonun kültürel hazinesi, kral Louis Philippe’in varisleri tarafından yürütülen yaklaşık 30 yıllık bir çalışma ile iyileştirildi. Bugün hala Şatonun sahipleri, Kral Philippe’in varisleridir.

Bugün turistik amaçlı kullanılan şatonun bölge için ve Fransa için önemi oldukça büyüktür. Şatonun kraliyet konutlarını, kilisesini ve bahçelerini gezmek isteyen ziyaretçiler için Amboise Kraliyet Şatosu tüm yıl boyunca açıktır. Ancak şatonun yer altı geçitleri gibi bazı kısımları sadece rehberli gezilere açıktır.

Paris gezgini olarak, tüm okurlarımızı Loire turlarımıza bekliyoruz.

Ayrıca Amboise Kraliyet şatosu ile ilgili videomuzu şuradan izleyebilir ve kanalımıza abone olabilirsiniz: