Angers Şatosu

Maine-et-Loire bölgesi, Angers şehrine kurulmuş olan Angers Şatosu, Roma döneminden beri, stratejik konumundan ötürü sürekli yerleşimin olduğu Maine ırmağı kıyısında, kayalık bir korniş üzerine yapılmıştır.

Anjou kontları tarafından inşa ettirileen şatonun tarihi 9. yüzyıla kadar gitmektedir. Şatonun geçirdiği ciddi yenileme ve onarım çalışmaları ise 13. yüzyılda gerçekleştirilmiş ve bugünkü şatonun görünümü o günlerden bu günlere dek korunmuştur. 15. yüzyıla gelindiğinde ise Angers Şatosu, bölgedeki düklerin konutu olarak kullanılmaya başlanmış ve ismi de o dönem boyunca “Anjou Düklerinin Şatosu” olarak anılmıştır.

Diğer Loire şatolarının başına gelen gibi, Angers Şatosu da bir dönem çıkmış olan din savaşlarından oldukça etkilenmiş, tahrip edilip tarihe gömülmeye mahkum edilmiştir.

Angers Şatosu tüm bunlara rağmen hala “masif” olarak tanımlanmaktadır zira şatonun duvarları toplamda 500 metrelik bir alanı kaplamakta ve bu duvarlar da 17 adet sağlam kule ile çevrelenmiş durumdadır.

Şatoya sonradan eklenen yapılar arasında en önemlisi;15. yüzyılda “gerçek haç”ın bir parçasını saklamak için inşa edilmiş olan şapeldir.

16. ve 17. yüzyıllarda ise şato askeri amaçlara hizmet etmiş, kah savunma amaçlı, kah askeri eğitim karargahı olarak kullanılmıştır.

Angers Şatosu’nun askeri rolü 20. yüzyılda tekrar gün yüzüne çıkmış ve 2. Dünya Savaşın’da Fransa’yı işgal eden Naziler tarafından silah deposu olarak kullanılmıştır. Ne yazık ki bu silahların sebep olduğu bir patlama şatoya büyük hasar vermiştir. Angers Şatosu’nun başına gelen bir diğer büyük talihsiz olay ise, 2009 yılında çıkan yangın olmuştur. Neyse ki bu, şatonun gördüğü son felaket olmuştur.

Gezi Rehberi

Angers Şatosu’nda yapacağınız bir gezi esnasında gözünüze çarpacak ilk şey; heybetli kuleler ve onu çevreleyen duvarlar olacaktır. Fransız üslubunda tasarlanmış olan bahçe ve şatonun duvarlarının etrafına kazılmış orijinal hendeklere bakacak şekilde ekilmiş bitkiler ise, siz ziyaretçiler için ikinci en etkileyici unsur olacaktır.

Duvarların ardına geçince, bir avlunun etrafında bulunan şapel ve konutları göreceksiniz. Kral René’nin ve Chatelet’nin galerisi (15. yüzyıldan kalma) dikkat çeken noktalar oalcaktır.

Angers Şatosu gezisinde dikkatleri çeken bir diğer unsur ise; Apocalypse (kıyamet) halılarıdır. 100 metre uzunluğundaki halıya, İncil’de yazdığı gibi, kıyamet günü dokunmuştur. 14. yüzyılın ikinci yarısına tarihlenen bu ünlü halı, Kral I. Louis tarafından sipariş edilmiş ve bugün sadece yetişkinleri değil, çocukları bile büyülemeyi başarmaktadır.

Kıyamet Halısı

Kıyamet Halısı