Fransa’nın, özellikle de Paris’in o soğuk ve karamsar havasını biraz arkanızda bırakıp güneye inmeye ne dersiniz? Cote d’Azur Bölgesine bağlı Antibes komünü, güneydeki geziniz için harika bir başlangıç olacaktır.

Öncelikle Cote d’Azur’ün anlamına bakalım; Cote(kıyı), Azur(açık mavi) yani aşağı yukarı “Mavi Kıyı” anlamına gelen bu Fransa’nın Akdeniz’e açılan kapısı dünyanın en güzel manzaraları, plajları ve denizi ile sizleri buluşturacak.

Antribes’in Görmeye Değer En Güzel Yerleri

Neredeyse turkuaz renginde apaçık, tertemiz bir deniz ve her gün yeniden ve yeniden doğan sıcacık bir güneş…

Pek çok kimsenin  bilmediği ilginç bir bilgi ile başlamak isterim, m.ö. 1100 yıllarından, yani demir çağından bu yana insan izlerine rastlanan Antibes’in en önemli ev sahipleri ve burayı gelişmiş bir bölge yapanlar “Foçalı” denizcilerdi. Evet yanlış duymadınız Foçalılar! Bugün İzmir’in bir ilçesi olan Foça, zamanının oldukça güçlü Yunan Denizcilerine ev sahipliği yapıyordu. Karadeniz kıyılarını da zeptetmiş olan Foçalılar, üşenmeyip ta buralara, Fransa’ya kadar gelmişler…

Kültürel miras açısından oldukça zengin olan Antibes’e geldiğinizde, ne yapsam acaba diye kendi kendinize sormaya bile vaktiniz olacağını sanmıyorum. Tarihi şehir merkezi, marinası, halk pazarı, Antibes müzeleri, Cap d’Antibes yarımadası, Anges kıyıları, Juan-les-Pins sahilleri ve Marineland eğlence parkı… gibi Doğa, tarih ve eğlencenin bir arada olduğu harika bir tatil siz Paris Gezgini misafirlerini bekliyor…

1. Eski Şehir

Akdeniz kıyılarındaki kayalıklar üzerine kurulmuş olan Antibes’in eski şehri, etrafı dağlarla çevrili, içi tarihi, güzel binalarla dolu, ufak ama dolaşması keyifli caddelerle donatılmış, hoş vakit geçirmenizi sağlayacak bir şehir merkezidir.

Image associée

2. Halk Pazarı

Her sabah Antibes’in halk pazarı sizleri bölgede yetiştirilen sebze ve meyvelerin taptaze kokuları ile karşılayacak. Bunun yanı sıra peynir ve şarküteri ürünleri, bölgeye özel baharatlar ve çiçek demetleri de doğa ve insanın bir arada çalışmasından çıkan ürünleri keşfedeceksiniz.

Résultat de recherche d'images pour "antibes marché provencal"

3. Picasso Müzesi

1928 yılından beri tarihi bina olarak sınıflandırılan Grimaldi Şatosu içerisinde bulunan Picasso Müzesi, ünlü ressamın Antibes kıyılarında yaşadığı dönemlerde çizdiği eserlerle dolu ve genelde “yaşama sevinci” teması üzerine çalışmalarını barındırmaktadır.

Résultat de recherche d'images pour "antibes musee de picasso"

4.Marineland Eğlence Parkı

Başrolünde, balinalar, yunuslar ve deniz aslanlarının oynadığı su gösterileri çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekmektedir. Avrupa’nın en büyük zoolojik su parkı olma özelliğine sahip bu eğlence parkı görülmeyi hak ediyor.

Résultat de recherche d'images pour "antibes Marineland"