Auvers sur Oise

Auvers sur Oise bugüne kadar güzelliği ile pek çok sanatçıyı etkilemiş bir yerdir ancak aralarında öyle isimler vardır ki bahsetmeden geçmek mümkün değildir. Van Gogh’tan Pissarro’ya, Cézanne’dan Daubigny gibi döneminin hatta bizim dönemimizin de ünlü isimleri bunlar arasındadır.

Bu köyü ziyaret etme şansı bulursanız göreceksiniz  ki bugün Auvers-sur-Oise hâlâ o XIX. yüzyıl ruhunu yaşatmaya devam etmektedir.

Pontoise’dan geçen çınar ağaçlarıyla örtülü bir yol sizi bu benzersiz köye götürecek, köye yaklaşırken atmosfer yavaş yavaş değişecek, doğa sanki süslenmiş de sizi karşılıyor gibi olacaktır. Eğer Auvers ve sanat ikilisine bakacak olursak; Auvers-sur-Oise ve sanatçıların ilişkilerinin çok gerilere ta ortaçağa kadar dayandığını görebiliriz. Ancak Auvers-sur-Oise’ın kaderini değiştiren asıl olaylar XVII. yüz yılda başlar. 1633’te Lioni adında bir İtalyan bankerin buraya taşınması ile değişim başlamıştır. Köyün gelişmesine katkı sağlayan ikinci hadise ise 1846 yılında açılışı yapılan demir yoludur. Demir yolunun açılışıyla beraber Parisli ziyaretçiler deyim yerinde ise buraya akın etmişlerdir. Hatta o kadar ki köy ve teknecilik faaliyetleri Parisliler arasında bir modaya dönüşmüştür. Hatta ressam Charles François Daubigny, köyün yakınlarında açtığı kendi tekne atölyesi ile de diğer pek çok ressamın ilgisini bu yöne çekmiştir.

1890 yılında Auvers-sur-Oise’a taşınan Vincent Van Gogh tüm yeteneğini burada etkili bir şekilde kullanmıştır. Ömrünün son 3 ayını burada geçiren sanatçı 60’tan fazla tuvale burada imza atmıştır.

Auvers sur Oise

Neler göreceksiniz ?

Auvers Kilisesi – Vincent Van Gogh

-Auvers-sur-Oise Şatosu
-İçerisinde çalan şarkılar ve dekorlarıyla dönemin ruhunu yansıtan ve Auvers-sur-Oise’a katkısı olmuş veya burada bulunmuş ressamların 500’e yakın tablosu Léry Şatosu’nda sizleri beklemektedir.
-L’église d’Auvers (Auvers Kilisesi)
-Van Gogh’un iki kardeşi olan Vincent ve Théo’nun mezarları
-Van Gogh’un kaldığı ve hayatını kaybettiği Ravoux Han’ı
… Ve daha pek çok tarihi yapı…

Ayrıca meraklısı için Absinthe Müzesi ve Charles François Daubigny Müzesi kapılarını her zaman açık tutmaktadır. Bunun dışında doğa ile iç içe ve sakin yürüyüşler gerçekleştirmek için de ideal bir noktadır Auvers-sur-Oise.

Resmi web sitesi için: http://www.ville-auverssuroise.fr

Ayrıca şuradan Auvers-sur-Oise ile ilgili videomuzu izleyebilir ve kanalımıza abone olabilirsiniz:

1 cevap

Yorumlar kapalı.