Bandol

Cote d’Azur’ün berrak sularında gezmeye devam ediyoruz!

Toulon’un batısında bulunan Bandol kentine bir gezintiye hazır mısınız? Turistik bir destinasyon olarak Bandol, pek de yeni keşfedilmiş bir yer sayılmaz zira Thomas Mann, Aldous Huxley, Marcel Pagnol, ve DH Lawrence gibi ünlüler zamanında buralardan sık sık geçmişlerdir.

Oldukça dinamik bir şehir olan Bandol özellikle kıyılarına demirlemiş yaklaşık 1500 tekne ile karada olduğu kadar suda da aktif bir şekilde canlılığını sürdürüyor.

Ayrıca şarap severler için de yüksek kaliteli şarapların üretildiği Bandol, ziyaretçilerine bu zevki en iyi şekilde tattırıyor.

Bandolu Keşfedelim

Image associée

Bandol gezimiz limanda bir yürüyüş ile başlıyor; palmiyelerle süslenmiş limanda, pastel renklere boyanmış güzel evlerin kıyılarında dolaşarak kentin dokusu hakkında bir fikir ediniyoruz. Ayrıca limanın etrafında bulunan pek çok bar restoran ve kumarhaneler de daha sonrası için size bir fikir verebilir.

 

Geleneksel şehrin merkezi Avrupa Meydanı ismi verilen bir meydanın etrafına kurulmuştur. Aslında bu meydan, birbirinden teraslar, çınar ağaçları, hareketli cafeler ve bir büyük çeşme ile ayrılmış üç adet meydan serisinden oluşuyor. Meydanın limana bakan, kartpostalları andıran manzarasını da unutmamak gerek.

Meydanın yukarısında Bandol’un en önemli tarihi binalarından birisi olan “Saint François de Sales kilisesi” yer almaktadır. Ayrıca bu meydanın etrafında ufak bir gezintiye çıkarsanız; eski bir çeşme, bahçesinde güzel çiçekler olan tarihi villalar gibi her köşede bir sürpriz ile karşılaşacaksınız.

Bandol Plajları

Résultat de recherche d'images pour "bandol plages"

Plaj severler için Bandol’da pek çok alternatifin olduğunu bilmek sevindirici olacaktır. Bazen çakıllı bazen de ipek gibi kumların olduğu plajlar, şehrin çok yakınında yürüyüş mesafesinde sizleri bekliyor olacak.

Şehrin merkezindeki kumlu plajlar en meşhur olanlardır ve yaz aylarında bazen yer bulmak zor olabilir. O yüzden L’Anse de Renecros gibi şehrin biraz ilerisindeki daha sakin plajları tercih etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca bu plaj, etrafı tamamen kapalı olmasından dolayı oldukça dalgasız olduğundan su sporları meraklıları için oldukça ilgi çekicidir.

Kumul plajların pek çoğu; merkez plaj, Plage du Casino ve Plage du Grand Vallat da dahil genelde doğuda bulunurken, Plage Eden Roc, Plage l’Anglais ve Plage des Engraviers gibi meşhur ama çakıllı olanlar ise şehrin batı kanadında yer almaktadır.

Bandol’ün oldukça popüler aktivitelerinden bir tanesi de Bendor Adası’na yapılan gezintilerdir. Tekne ile 7-8 dakikalık mesafede bulunan ada da yine plaj ve restoranları ile ünlüdür, bunun yanı sıra bir şarap müzesi ve adanın etrafına gerçekleştireceğiniz keyifli bir gezi de yapılacaklar arasındadır.

Bandol Şarapları

Résultat de recherche d'images pour "bandol vignoble"

Şarap tadım etkinliklerine katılmadan yapılan hiçbir Bandol gezisi tamamlanmış sayılmaz! Çünkü şehrin etrafında göreceğiniz bağlarda yetiştirilen üzümler, Fransa’nın en kaliteli şaraplarının üretimi için kullanılmaktadır. Beyaz şarap üretimi yapılıyor olsa da koyu kırmızı ve pembe şaraplar bu bölgenin en bilinenleridir, tatmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu şaraplar ününü ise Mourvèdre isimli bir üzüm çeşidine borçludur. Oldukça hassas olan bu üzüm, üretmesi en zor üzümlerdendir zira güneş ve toprak açısından çok spesifik şartlara ihtiyaç duyar ki bu da Bandol’da bir hayli mevcuttur.

En az 50 üreticinin aktif olarak şarap ürettiği, bağlar ve mahzenlerin pek çoğu ziyarete açıktır ve en az birkaç tanesini görmeniz, Bandol gezinizi tamamlamanız için olmazsa olmazlardandır.