BERGERAC

Dordogne Nehri’nin sularıyla yıkanan bu güzel kasaba, Fransa’da ve dünyada, sahip olduğu üzüm bağları ve buradan çıkmış ünlü yazar, Cyrano ya da başka bir deyişle Bergerac’lı Cyrano ile tanınır.

Öncelikle biraz Bergerac’ı tanıyalım ve ardından hep beraber “muhakkak görülmesi gerekenler” listemize bir göz atalım!

Bergerac

Bergerac, Mor Perigord denen, Aquitaine Bölgesin’e bağlı ve Perigueux’ye de 48 km uzaklıkta olan sakin bir kasabadır.

Bergerac’ın ününe ün katan şey ise, buralı bir yazar olan Cyrano’nun hayat hikayesi ve bu hikayeden yola çıkılarak yazılmış “Cyrano de Bergerac” adlı tiyatro oyunudur. Bugün, şehrin farklı noktalarında, bu oyunun kahramanlarını anmak adına yapılmış heykeller görürseniz şaşırmayın! Özellikle de eski yerleşim yeri olan Myrpe Meydanı yakınlarında…

Bergerac’ta dolaşırken eski şehrin yarı ahşaptan oluşan büyüleyici yolları dikkatinizi çekecektir. Dükkanların bulunduğu hoş sokaklar ise ilginizi çekecek bir başka nokta olacaktır.

Taştan ve tuğladan örülmüş olan Recollets Manastırı, gezinizin başlangıcı için iyi bir seçim olacaktır. 12 ve 17. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan manastır, içerisinde bir avlu ve etrafında odalar ile hala ayakta durmaktadır. Ayrıca Manastırın içerisinde kendisine yer edinen Şarap Evi de görülmesi gereken noktalardandır. Şarap Evinin basamaklarını indikten sonra bölgeye has 13 farklı şarabın tadına bakabilirsiniz ki bunlar üç kategoriye ayrılmaktadır: koyu kırmızı, beyaz ve liquoreux (tatlı) şarap. Ancak bunların dışında; rosette, pécharmant, bergerac rosé, monbazillac gibi geniş seçenekler şarap severlere sunulmaktadır.

Önceden Dordogne nehri üzerinden Bordeaux’ya şarapların taşındığı eski liman hala Bergerac’ta durmaktadır. Eski limanda ufak bir gezintiye çıkmayı sakın ihmal etmeyin!

Keşfedilmesi gereken bir diğer nokta ise “Tütün Müzesi”dir. 17. yüzyıldan kalma, Peyrarede Evi içerisine yerleştirilen müze, tütün bitkisinin hikayesini ve endüstrisini anlamak isteyenler için oldukça keyifli bir seçenek olacaktır. Ayrıca koleksiyonunda barındırdığı etkileyici tabakalar, pipolar ve bu tema üzerine yapılmış farklı sanat eserleri de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Ayrıca bölgeye has ürünlerden satın almak isteyenler için, Çarşamba ve Cumartesi günleri, Notre Dame Kilisesi çevresine kurulan pazar, kaçırılmaması gereken bir başka noktadır. Bu pazarda özellikle; türlü türlü mantarlar, bal, keçi peyniri gibi yöresel ürünleri bulmanız mümkündür. Ayrıca farklı lezzetler tatmak isteyenler için de şunu not olarak belirtmekte yarar var: Mor Perigord Bölgesi, kaz ve ördek etinin bolca tüketildiği bir bölgedir. Buraya kadar gelmişken onun da tadına bakabilirsiniz.

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler