Beynac Gezisi

Sevgili Paris Gezgini okurları ve gezginleri; bugün, Dordogne nehri üzerine kurulmuş “Beynac Kasabası” ile karşınızdayız.

Bu şirin mi şirin kasaba, üzerinde bulunduğu nehrin kuzey yönüne doğru konuşlanmış ve nehrin kuzeye doğru devamında ise sizi, zirvedeki kayalara oyulmuş şatoya götürmektedir. Tüm Fransa’nın ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçilerin söylediği gibi, kendi gözlerinizle görünce siz de aynı şeyi söyleyeceksiniz biliyoruz: “Beynac, Fransa’nın en güzel köy ve kasabalarından bir tanesi”…

Eğer Dordogne Bölgesi’ne turizm amaçlı veya başka bir sebepten ötürü bir şekilde yolunuz düşmüş ise, Beynac’ı görmeden dönmek büyük kayıp olacaktır zira hem doğası, hem tarihi hem de mimarisi ile Fransa’nın en etkileyici yerlerinden bir tanesidir Beynac. Ancak şunu da belirtmek lazım: bugünkü sakinliği ile insanları büyüleyen Beynac, tarih boyunca, bunun tam aksine çok kanlı muharebeler görmüştür.

Beynac’ı Gezelim

Manzaranın biraz tadını çıkarmak için öncelikle yapılması gereken, nehrin kenarında, doğanın tadını çıkararak bir yürüyüş yapmak olacaktır. Doğuya doğru yapacağınız yürüyüşünüzde karşınıza çıkacak olan zirvedeki şato, altındaki uçurum ile birlikte inanılmaz fotoğraflar çekmenize imkân verecektir.

Kasabanın merkezine geldiğinizde ise “Carnaval del Panieraires” isimli yoldan zirveye doğru çıkmanızı tavsiye ederiz!

Beynac’ın güzel yanlarından bir tanesi de burada kaybolmanın imkansız oluşudur. Dordogne’un bal rengi geleneksel evlerinin arasından geçerek, bir sağa, bir sola kıvrıla kıvrıla zirveye kadar çıkan dar yolunu takip etmek size yolunuzu kaybetmeden eşsiz bir gezi sunacaktır.

Tepeye çıkan yolun üzerinde, bir zamanlar tepedeki şatonun şapeli olarak kullanılmış “Sainte-Marie” kilisesi sizleri karşılayacak.

“Zirvede bırakmak” deyimini gerçekleştirmek için dünyanın en güzel noktası olan Beynac Şatosu’na tırmanıp, şatoyu ziyaret ettikten sonra bu deyimi gerçekleştirip gezinize son verebilirsiniz.

Şato’nun Tarihi

Gezmesi oldukça ilgi çekici ve keyifli olan Beynac Şatosu’nun tarihi, o meşhur 100 yıl savaşları ve Albigeois Haçlı Sefereleri dönemlerine kadar gitmektedir. Beynac Şatosu Fransızların kalesi olarak nehrin bu yanında görevini sürdürürken, Dordogne nehrinin öteki yakasında da İngilizlere hizmet eden Castelnaud Şatosu bulunmaktaydı. Böylesi önemli bir konuma sahip olan bir şehir ve kalenin nasıl savaşlar gördüğünü hayal etmek size kalmış…

 

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler