Antibes, Nice ve Cannes şehirlerinin arasında kalan göz kamaştırıcı Biot ’ta bir geziye ne dersiniz?

Bugün Fransa’da “ruh üfleyen şehir” olarak bilinen Biot, denizden birkaç kilometre uzakta bir tepe üzerine kurulmuş, mimoza, gül, karanfil gibi çiçeklerle bezeli, dünyanın dört bir yanında hem güzelliğiyle hem de seramik ve cam üretimindeki başarısı ile tanınan, Güney Fransa’nın güzel şehirlerinden bir tanesidir.

Biot’un Tarihine Bir Göz Atalım

Cote d’Azur’ün pek çok şehri gibi Biot da İtalyan sınırına yakın bir konumda olduğundan, oldukça çalkantılı bir tarihe sahiptir. İstilalar, yıkımlar, salgın hastalıklar… Onlarca belki de yüzlerce kez yağmalanmış bir şehir olsa da Biot; otantik, eski şehir merkezini korumayı hep bilmiştir. Ayrıca 1209’da Tapınak Şövalyeleri’nin Karargahı olarak kullanılan şehir 1312’ye gelindiğinde yerini Malta Şövalyelerine bırakmıştır. 1470’lere geldiğimizde ise Ligures Ailesi tarafından bugünkü şehrin temelleri atılmıştır.

Biot’ta Ne Göreceğim?

Bir sanat şehri olan Biot’ta pek çok ilginç sergi görme şansınız olacak. Ayrıca cam eşya satan dükkanlar, Ululararası Cam Galerisi, Cam Müzesi, Biot Seramik Müzesi, Fernan Leger Müzesi ve Tarih Müzesi gibi birbirlerinden farklı alanlarda oldukça ilgi çekici müzeleri gezme fırsatınız olacak. Şehrin dar sokaklarından geçerek, şehrin sahip olduğu özenle yapılmış kiliselerini göreceksiniz. Örneğin: Chapelle Notre-Dame, Chapelle Saint-Eloi, Chapelle Saint-Roch, Chapelle Sainte-Anne ve daha fazlası.

Résultat de recherche d'images pour

Biot Bonzai Ağaç Parkı.

Doğa tutkunlarını da unutmayan Biot, sizi Brague Parkı’nda bir gezintiye davet ediyor. Bunun dışında şehrin sahip olduğu “Arboretum des bonsaïs” yani Bonzai Ağaç Parkı’nda bu ağacı daha yakından tanıma imkanınız olacak.

Oldukça geniş golf sahalarına da ev sahipliği yapan şehir, bu sporun meraklılarına ayrıca göz kırpıyor.

Sanat ve Endüstri

Provence Bölgesi’nin bu küçük şehri, bütün ününü cama ruh üfleyen üreticilere/sanatçılara borçludur aslında. Bugün hâlâ Biot’un cam ustaları büyük beğeni ve hayranlık toplamaktadır. Tek tek elde üretilen cam ürünlerin hepsi yegâne parçalardır.

Sanatçıları cam üretirken görme ve galerilerinde eserlerini görüp satın alma imkânından mahrum olmak istemiyorsanız ziyarete açık olan cam atölyelerini gezmeyi sakın ihmal etmeyin!

Peki Sadece cam mı? Tabi ki de hayır. Çanak çömlek, seramik ve kuyumculukta da oldukça başarılı olan Biot, tam bir sanat ve üretim şehridir.

Güney Fransa’nın keşfe değer bu şehrini görmeden Cote d’Azur’den sakın ayrılmayın!

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler