Blois Kraliyet Şatosu’nu Bizimle Keşfedin!

1845 yılından beri tarihi bina olarak nitelendirilen Blois Kraliyet Şatosu, Loire Şatoları arasında sanat ve tarihi açıdan oldukça büyük bir farklılık sunmaktadır. 13 ile 17. yy Fransız mimari üsluplarının bir kompozisyonu olan Blois Kraliyet Şatosu aynı zamanda 7 kralın ve 10 kraliçenin kaderine tanıklık etmiştir.

Eğer Paris ve yakın çevresinde oturuyorsanız, merkezinde, doğusunda ya da batısında olmanız fark etmez, iki saatten kısa sürede ulaşacağınız Loir-et-Cher bölgesine bağlı olan Blois, hafta sonu için mükemmel bir destinasyon olacaktır. Bu şato bölgenin en ilginç yapılarından bir tanesidir. Böylesine eski bir yapının sizlere aktaracağı öyle çok tarihi hikaye vardır ki… Örneğin: III. Henri’nin odasında, 23 Aralık 1588’de Guise dükü öldürülmüştür. Ama burayı asıl özel kılan şey daha çok mimari özellikleridir. Öyle ki tek bir avlunun etrafına yerleştirilmiş olan dört şato, dört ayrı dönemden kalmadır:

  • Devlet salonları ile XIII. Yüzyıl Gotiği
  • Louis’nin inşa ettirdiği kanatlarla Rönesans dönemine bir giriş,
  • François’nın yaptırdığı sarmal merdiven ile XVI. yüzyıl Rönesansı
  • Ve son olarak da Mansart Kubbesi ile XVII. yüzyıl klasik mimarisi

Şato ziyaretinden sonra sizlere şatonun hemen karşısında bulunan “Robert Houdin Sihir Evi”ni (Maison de la magie Robert-Houdin) gezmenizi tavsiye ediyoruz. XIX. yüzyıldan “automate” adı verilen mekanik oyuncaklar, altı başlı ejderha, sihir sanatı koleksiyonu, sihirbaz gösterileri… Çocukların ve bir o kadar da yetişkinlerin hayran kaldığı, muhakkak görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Öğle yemeği için Loire nehri kıyısında yapılacak bir piknik bile size oldukça keyif verecektir. Oldukça geniş ve derinliği çok az olan nehir oldukça sakin ve huzur vericidir.

Eğer bu geziden sonra, tarihe duyduğunuz merakı hâlâ bastıramadıysanız, Paris’e dönüş yolu üzerinde, 15 km mesafede bulunan Chambord Şatosu tekrar tekrar görmek isteyeceğiniz kaçınılmaz bir seçim olacaktır. Ayrıca oraya kadar gitmişken, bu şatonun devasa parkında keyifli bir yürüyüşe de çıkabilirsiniz.

Son olarak, Loire bölgesinde iken denemeniz gereken bir diğer aktivite ise; şarap tadım etkinlikleridir. Loire ve Touraine şaraplarının tadına bakmadan dönmeyin!