Brissac Şatosu Angers’in birkaç kilometre güneyinde, Loire Vadisinin Maine-et-Loire bölgesinde yer almaktadır.

Brissac Şatosu’nun Tarihi

11. yüzyıldan beri şato burada olsa da, yeniden inşa edilmiş güncel şatonun tarihi 15. yüzyıldır. VII. Charles’ın bakanlarından birisi tarafından yaptırılmış ve 100 yıl boyunca soylu ailelerin ellerinde olmuştur.

16. yüzyılın son çeyreğinde yaşanan din savaşları boyunca yakılıp yıkılına Fransa’nın büyük kısmı gibi Brissac Şatosu da ağır hasar almıştır özellikle de IV. Henri kuşatmasında. Ama neyse ki yine Henri sayesinde yıkılmaktan kurtulmuştur çünkü II. Charles de Cossé’ye kral tarafından gereken maddi destek ile beraber şatoyu yeniden yapma yetkisi verilmiştir.

Devrim döneminde soylu ailenin elinden alınan şato, büyük hasar aldı ve yaklaşık 50 yıl boyunca kaderine terk edildi.  Bununla birlikte 19. yüzyılın ortalarında şato tekrar aynı aileye teslim edildi ve ciddi yenileme ve onarım çalışmaları başlatıldı.

Çalışmalar aralıksız devam etti ve 150 yıl sonra, bugün Brissac Şatosu’nu halka açtı.

Brissac Şatosu Gezisi

Şatoyu gezerken ilk dikkatinizi çekecek olan şey; toplamda yedi katlı olan şatonun, Fransa gibi şatoları ile ünlü bir ülkede, Fransa’nın en yükseği olduğunu öğrenmek olacaktır.

Şatonun mimari stiline gelecek olursak, dış cephede Rönesans ve barok sanatının etkilerini bulmak mümkündür. Binaya eklenmiş olan kuleler ise eski, orta çağ döneminde yapılmış olan şatonun aynı yerdeki kuleleridir.

Brissac Satosu odaBunların yanı sıra, Brissac Şatosu 200 odaya sahiptir. Ziyaretiniz sırasında hepsini görme şansı bulamayacak olsanız da, görülmeye değer en güzellerini ziyaret edeceksiniz. Örneğin; Aubusson halıları ve süslü tavan dekorasyonu ile oldukça gösterişli olan büyük galeri bunlardan bir tanesidir. Yemek odası ve diğer bazı odalarda, dönemin otantik mobilyalarını bulacaksınız. Ayrıca buraya kadar gelmişken şarap tatmadan dönmek olmaz. Şatonun sahibi olan ailenin üzüm bağında bu etkinliği gerçekleştirmeniz mümkündür.

Dışarıda ise uçsuz bucaksız yeşil alanlarla kaplı olan Brissac Şatosu, ziyaretçilerine unutamayacakları bir doğa sunmaktadır.

Loire Vadisi Festivali ile adını duyuran şatoda, evlilikler, çeşitli sergiler yapılmakta ve bunun yanı sıra sıcak hava balonu gezileri, otomobil/bisiklet buluşmaları gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Brisac Şatosu