Doğanın Gösterisine Şahit Olun

Calanques Milli Parkı

Ufuk çizgisinde kaybolan berrak bir deniz, sıra dışı hayvan ve bitki çeşitliliği ile Calanques Milli Parkı sizi çağırıyor!Doğanın kalbinde yer alana bu sit alanı, dünyanın başka yerinde bulamayacağınız güzelliklerini sizlerle paylaşmaya can atıyor ve sunduğu çeşitli aktiviteler ile de bunu oldukça keyifli bir hale getiriyor.

Suyun altına dalabilir, tekne ile suyun üstünde gezintiye çıkabilir ya da yürüyüş rotalarını kullanarak doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Doğanın tadını, onu keşfederek çıkarmak istiyorsanız, vakit kaybetmeden Les Calanques’a gelin.

Les Calanques 120 Milyon Yıl Önce Oluştu!

Cassis’in batısında, beyaz kireç ağırlıklı yapısı ile Calanques dağ kitlesi 400 m kalınlığındadır.

Su altı vadileri, minyatür fiyortlar oluşturarak zaman içinde oyulmuşlar ve bugün pek çok su bitkisi ve hayvanına ev sahipliği yapmaktadır.

Yürüyüş Rotaları İle Les Calanques’ı Keşfedin!

Doğa yürüyüşü tutkunu ya da meraklısı iseniz, arkadaşlarınızla veya ailenizle, Les Calanques’ı istediğiniz ritimde ilerleyerek keşfe çıkabilirsiniz. Marsilya ile Cassis’i 20 km’lik bir yürüyüş rotası ile birbirine bağlayan Les Calanques, yürüyüş severler için inanılmaz manzaralar içinde keyifli vakit geçirme fırsatı sunuyor.

Les Calanques, Akdeniz’in içinden yükselen kireç tepeciklerinden oluşmaktadır ve 4000 hektarlık bu sit alanı, koruma altına alınmıştır. Hal böyle olunca, yürüyüş, dalış ve tırmanış gibi etkinlikler ile bitki ve hayvan zengini bu yeri keşfe çıkmak cazip bir hale geliyor.

Yürüyüş rotaları ile ilgili şunu da belirtmek gerekir ki; yürüyüş yolları üzerinde restoran vb. bir yer bulunmadığından yanınıza yeterince (1-2 litre) su almanız ve uygun ayakkabılar tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır…

Miou Koyu

Cassis’den yola çıkınca karşınıza çıkacak ilk koy olan Miou Koyu, aslında eski bir kireç taşı ocağıdır. Oldukça dolambaçlı olan bu koy, kayalıkların arasından oldukça derinlere dalarak doğal bir liman oluşturduğu için, neredeyse 600 adet yelkenliyi aynı anda bünyesine alabilmektedir.

Pin Koyu

Cassis’in en küçük koyu olan Pin, adını, kayaların üzerine orantılı bir şekilde yayılmış Halep Çam’larından almaktadır (Le Pin: Çam Ağacı). Dillere destan kumlu bir plaja sahip olan koyun etrafındaki küçük çamların rüzgarla etrafa saçılan kokusu sizi alıp başka diyarlara götürecektir.

En-Vau, bu bölgenin en güzel koylarından bir tanesi olsa da bölgenin en ücra köşelerinden birinde kaldığı için çok rağbet görememektedir. Buraya varmanın yalnızca iki yolu vardır; karadan yürüyerek ya da tekne ile gelmek.

Dağların arasında kalan En-Vau, gün boyu çok fazla güneş almadığı için diğer koylara göre biraz soğuk bir suya sahiptir. Akdeniz’in sıcağından bunalırsanız eğer, güzel bir seçenek olacaktır.

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler