Web sitemizin sağında bulunan konular başlığı altında Güney Fransa-Cote d’Azur sekmesinde, aralarında Nice’in de olduğu onlarca yazı yayınlamıştık. Öncelikle dilerseniz, Nice yazımızı şuradan (tekrar) okuyabilirsiniz. Şimdi gelin, en az Nice kadar güzel, en az Nice kadar mavi oaln Cap Ferrat ’ya gidelim.

Nice’e komşu olan Franche-sur-Mer şehrinin güneyinde kalan Cap Ferrat bir yarımada formundadır. Etrafı çitlerle çevrili pahalı villalar ve lüks bir yaşam yine burada da hâkim. Ama bu demek değil ki turistler için yapacak hiçbir şey yok. Pek çok etkinlik Cap Ferrat’da sizi bekliyor!

Yarımadanın kalkınıp, büyümesi 19. yüzyılın sonlarına doğru, Belçika Kralı Léopold’un buraya bahçeler ve büyük bir villa yaptırması ile başlamıştır. Daha sonra Somerset Maugham, Windsor dük ve düşesi, David Niven, Edith Piaf gibi ünlülerin akınına uğramış olan şehir, bugün Monaco’dan sonra dünyanın yaşaması en pahalı şehri olarak gösterilmektedir.

Cap Ferrat’yı Keşfedelim

Cap Ferrat üzerindeki esas şehir onlarca küçük teknesi olan limanı ve küçük bir şehir merkezi ile “Saint-Jean-Cap-Ferrat” olarak geçer. Keşfetmesi oldukça keyifli olan Saint-Jean-Cap-Ferrat, pastel renklerle boyanmış bölgeye has evleri ile fotoğraf arşivlerinizde uzunca bir süre yer alacaktır.

Şehrin doğusunda yer alan burun üzerinde bulacağınız plaj, yarımadanın en ünlüsü olan Paloma Plajı’dır ve yine burada Saint-Hospice ve Madone kilisesini görebilirsiniz. Çok büyük olmayan kilisenin hemen yanında bulunan Madone heykeli 20. yüzyılda eklenmiş ve kiliseye oranla inanılmaz büyüktür.

Kilisenin hemen yanında göreceğiniz mezarlık ise; Birinci Dünya Savaşı’nda yaralanan Belçikalı askerlerin tedavi amacıyla getirildiği bu kilisede hayatlarını kaybetmeleri sonucunda yapılmıştır.

Cap Ferrat’nın büyük bir kısmı kayalık olmasına rağmen kumlu güzel plajlar bulmak imkansız değildir. Bunlara örnek olarak “Plage des Fosses ve Plage de Passable” aklınızda bulunsun…

Daha önce Güney Fransa’nın birkaç şehrinde sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları görmüştük. Bu yarımadada ise bunu farklı bir noktaya taşıyıp, neredeyse yarımadanın tamamını kayalıklar üzerinden, doğayla iç içe dolaşan bir yürüyüş yolu yapmışlar. Aşağıdaki haritadan sanal olarak bu yolu gezebilirsiniz.

 

Ünlü Ephrussi Villası ve bahçeleri ve Cap Ferrat Deniz Feneri’ni görmeyi de unutmayın!

Eğer buraya çok uzak olmayan Kerylos Villası ile ilgili yazımızı okumadıysanız: şuradan ulaşabilirsiniz.