Castelnaud Gezisi

Asıl ismi Castelnaud-la-Chapelle olan, Fransa’nın Dordogne bölgesinden bir başka köy ile karşınızdayız. İnsan ve doğanın bir arada ve uyum içinde çalıştığı ve yaşadığı bir harikalar diyarı olan Castelnaud (Kastelno)’yu gelin hep beraber keşfe çıkalım.

Dordogne ve Ceou ırmaklarının birbirine karıştıkları noktaya kurulmuş olan Castelnaud, sahip olduğu muhteşem şatosu ile Fransa’nın en güzel köylerinden bir tanesidir.

Köyün en alçak kısmı nehir seviyesindedir ve ziyaretçilerin, keyifli yürüyüşler ve piknikler yapmalarına imkan verir. Ayrıca sakinliği ve dekorasyonu ile göz alan cafeler de hizmetinizde, sizi beklemektedir.

Köyün kıvrımlı yollarını takip ederek, oldukça yüksek bir noktaya konuşlanmış olan köyün kilisesine doğru bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz ki bu esnada buranın kendine özgü mimarisine sahip evlerini de inceleme ve bol bol fotoğraflarını çekme fırsatı bulabilirsiniz. Kalın taş duvarlar ve eğimli kiremit çatıların yanı sıra ahşap panjurlu pencereler ve kemerli kapılar buranın mimari ruhunu tanımlamaya yetecektir. Ancak bunun yanı sıra, evleri daha da büyülü kılmak istercesine, gül ve asma gibi bitkilerle bu mimari elemanlara ayrı bir güzellik katıldığı dikkatinizden kaçmayacaktır.

Köyün en yüksek noktasına çıktığımızda, sizin de tahmin ettiğiniz gibi Castelnaud Şatosu bizleri karşılıyor olacaktır. Şatonun sunduğu müthiş manzara ve mimari yapısının yanı sıra içerisinde barındırdığı savaş müzesi de oldukça etkileyicidir. Buradan, Dordogne ve Ceou nehirlerinin eşsiz manzarasını fotoğraflayıp, evinize hoş anılarla dönebilirsiniz…

Ayrıca, Dordogne nehrine doğru bakarken ileride bulunan Beynac Şatosu dikkatinizi çekecektir. Castelnaud ile uzun süre boyunca birbirlerine düşman olmuş bu iki köy, nehrin her iki yanında da çeşitli saldırılar ve savaşlar görmüşlerdir.

Castelnaud Gezisi

Çevrede Başka Ne Var?

Castelnaud Şatosu’nun lordu olan François Caumont, 15. yüzyılda burayı yaşamak için pek uygun ve rahat bulmaması ile buraya komşu olan Milandes Şatosu’nu yaptırmıştır. Castelnaud’ya kadar gelmişken görülmesi gereken oldukça güzel bir şatodur ki efsanevi sanatçı Josephine Baker da hayatının bir dönemini burada geçirmiştir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, nehrin karşı kıyısında Beynac köyü ve şatosu bulunmaktadır. Aynı güne sığdıramayacaksanız bile bu bölgedeyseniz, gidip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

 

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler