Herkes Versailles Sarayını, Chambord ya da Chenonceau Saraylarını bilir ancak Chantilly bunların yanında her zaman varlığı unutulmuş ama gerçek bir abide olarak kalmıştır. Aslında içerisinde pek çok sürpriz saklıdır, gelin bunları birlikte keşfedelim.

Hangi yoldan gidilirse gidilsin, Chantilly müthiş manzaraların içerisinde yükselmekte ve o sarımtırak renkli duvarları ile dikkatinizi çekmektedir.

Chantilly gezisi üç önemli noktadan oluşmaktadır: Condé Müzesi, park ve Grands Écuries. Bunlar Chantilly Sarayı gezisi için hem bütünleyici hem de ek olabilecek keyifli ve değişik aktiviteler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tarihle İçiçe Bir Mekan

Chantilly Sarayının içinde Condé müzesi bizleri beklemektedir ki burası binanın son sahibi, Aumale dükü Henri d’Orléans ve son Fransa kralının oğlunun girişimleri ile oluşturulmuştur. Bu müzede ağırlıklı olarak Fransız ve İtalyan ressamların tabloları sergilenmektedir. Tabloların dizilişi XIX. yy’da dükün vasiyet ettiği gibi bırakılmış, hiç yerleri değiştirilmemiştir. Müze pek çok salondan oluşsa da, resim galerisi müzenin en büyük ve en önemli salonudur zira burası dükün misafirlerinin gözlerini kamaştırmak için kullandığı önemli bir mekan idi. 85 adet tablonun yan yana sergilendiği galeride İtalyan ve Fransız ressamların eserleri karşılıklı olarak birbirlerini izlemektedirler.

Bir sanat aşığı olmanın yanı sıra dük, müthiş bir bibliophile yani kitap kurdu idi. Sarayın kütüphanesinde bulunan 19 000 kitap, Chantilly’e aynı zamanda büyük bir kitap koleksiyonu özelliği de katmaktadır. Ayrıca sarayın diğer odalarında sergilenen çeşitli sanat objeleri ve dönemin mobilyaları bu zamana ait olmayan şatafatlı dünyasını hâlâ korumaktadır.

Bahçedeki Ferahlık

155 hektarlık bahçenin 25 hektarını göletler oluşturmaktadır ve bu bahçede farklı zevklere hitap edecek pek çok bahçe, park siz ziyaretçilerini beklemektedir. Fransız tarzı bahçelerden, anglo-chinoise (İngiliz-çin) tarzı bahçelere, herkesin ruhunu okşayacak bir en az bir şeyi burada bulmak mümkündür. Hatta o kadar ki bu bahçelerden birinde içi kangurularla dolu etrafı çevrili bir alan bile bulunmaktadır.

Chateau de Chantilly

At Tutkunları İçin Birebir

At tutkunları ve elbette diğer bütün herkes, Chantilly Sarayında gerçek mutluluğu yakalamaktadırlar zira gezinizde göreceksiniz ki Sarayın devasa bir at çiftliği bulunmaktadır. 186 metre uzunluğundaki çiftlikte onlarca at prensler gibi yaşamaktadır ve hatta günde iki sefer olmak üzere usta at binicileri bir gösteri bile yapmaktadırlar.

İlginizi çekebilecek bir diğer nokta da şudur ki at çiftliğinin yanı sıra burada; sanat, spor ve avcılık gibi alanlarda insanın at ile olan ilişkini daha iyi anlayabileceğiniz bir at müzesi de mevcuttur.

At çiftliğinin karşısında bulunan hipodromda nisan-ekim ayları arasında yapılan atlı gösteri ve oyunlar da ilginizi çekebilir. Bunun haricinde bu hipodromda Safkan arap atları şampiyonası defilesi gibi farklı etkinlikler de zaman zaman yapılmaktadır.

Resmi web sitesi için: http://www.domainedechantilly.com/fr/