Chateau de Vaux Le Vicomte

Sarayın inşaası

1654 yılı, Fransız mimarisi için önemli bir gündür çünkü bu yılda Louis le Vau, Nicolas Fouquet için​ Chateau de Vaux le Vicompte Sarayı’nı, içerisinde André le Notre’un tasarladığı bahçeler ve Charles le Brun’un resimleri ile birlikte yaptırmıştır.

Chateau de Vaux Le Vicomte

Bu sarayın güzelliği, sahibinin başına bela olmuştur öyle ki XIV. Louis sarayın güzelliğini kıskandığı için buranın sahibi ve kendi mali danışmanı olan kişiyi yani Nicolas Fouquet’i hapse artırmıştır ve daha sonra kendisine Versailles Sarayı’nı yaptırırken de Vaux le Vicompte’un mimarisinden esinlenmiş olmasından kıskançlığının seviyesi belli olmaktadır.

Chateau de vaux le vicomte

Dillere Destan Bir Davet

Paris’in guney doğusunda, Vaux le Vicompte’ta inşa edilmiş olan sarayın tamamlanmasını kutlamak için sarayda bir davet verilir. Davete kral ve yargıçlar gibi dönemin önde gelen, üst düzey insanları katılırlar. Tabi bunlar dışında başka önemli kişiler de davette yer almışlardır. Örneğin: davetteki büfe Vatel tarafından hazırlanmıştır ayrıca Molière ve Lully bahçede bale ve tiyatro gösterisi sergilemişlerdir. Yine önemli isimlerden olan sarayın mimarı olan Le Vau’nun binanın alt tarafına yerleştirdiği havayi fişekler ile davet renklendirilmiştir. Ama bu havai fişek gösterisi beklenenin tersi bir etki yaratmıştır. Söylenene göre; bu ışık gösterisi XIV. Louis’nin kıskançlık damarına dokunmuş ve Fouquet’nin hapse atılması ile son bulmuştur. Kralın baş silahşörü olan D’Artagnan ise 5 Eylül günü Nantes’ta tutuklamayı gerçekleştiren kişi olmuştur.

Saray ve parkından bahsedince hayvanlardan bahsetmezsek olmaz. Parkta dolaşırken tavus kuşlarını görmeniz çok olasıdır hatta biraz şansınız varsa kuyruklarını yelpaze gibi açışlarına bile tanık olabilirsiniz. Bunun dışında Fouquet’nin amblemi olan sincaplar da bahçenin misafirleri ya da asıl sahipleri arasındadır diyebiliriz. Bahçeyi tasarlayan André le Notre, Versailles’ın bahçelerinden önce burayı tasarlamıştır ve o ünlü Fransız bahçe tasarımı ilk burada doğmuştur.

Yıl boyu, her mevsimde burada bir aktivite bulmak mümkündür. Örneğin Nisan ayında paskalya için bahçede bir etkinlik düzenlenir, Mayıs’tan Ekim’e kadar bahçe ve sarayı aydınlatan “2000 mum” etkinliği yapılmaktadır ya da Haziran’da herkesin Fouquet ve XIV. Louis dönemindeki gibi giyindiği “Büyük Yüzyıl” etkinliğine katılmak mümkündür.

Chateau de Vaux Le Vicomte, kıyafet balosu etkinliği ile ilgili videomuzu şuradan izleyebilirsiniz: