Chaumont sur Loire Şatosu, Blois ve Amboise arasında kalan bölgeye konuşlandırılmıştır. Feodal bir şato olarak inşa edilmişken zaman içinde insanların keyifli vakit geçirmek için geldikleri bir mekana dönüşmüştür. Şansınız varsa “uluslararası bahçe festivali”ni kaçırmayın deriz.

Biraz Tarih

Feodal (derebeylik) dönemin göz alıcı bu şatosu X. yy’da I. Eudes tarafından Blois bölgesini Anjou kontunun baskınlarından korumak için yaptırılmıştır. Denise de Fougeres’in evliliğinden sonra şato, Amboise ailesinin eline geçmiştir. Ancak Pierre d’Amboise’ın kralın otoritesine başkaldırmasından ötürü kral XI. Louis 1455 yılında şatonun yıkılması emrini vermiştir.

Bu olayın üzerinden geçen onlarca yıldan sonra, Amboise’ların varisleri topraklarını tekrar kazanmış ve şatounun yeniden yapımına başlamışlardır. Bugün kaybolmuş olan kuzey kanadı ile işe başlarlar ardından batı kanadı ile devam ederler. Binanın feodal karakterini korumaya özen gösterirler. Bundan dolayıdır ki etrafı hendekle çevrili kale, burçları mazgallarla örtülü oldukça defansif bir şato olmuştur.

Çalışmalar Amboise’lardan II. Charles döneminde de devam eder ki o İtalyan rönesansından etkilenip onu Fransaya adapte etmeye çalışmıştır. Bundan dolayıdır ki güney kanadına sarmal bir merdiven konmuştur. Doğu kanadının biraz ilerisinde de yine II. Charles’ın yaptırdığı bir şapel (küçük kilise) bulunmaktadır ki bu şapeli süsleyen vitraylarda Chaumont-Amboise’lar ile bağlantılı hikayeler anlatılmaktadır. Yine bu kanatta XII. Louis tarzında döşenmiş büyük bir salon ve bir de bilardo salonu bulunmaktadır.

1739’a gelindiğinde şatoya bir “U” şekli verilerek kuzey kanadı tıraşlanmıştır. Böylece kalenin feodal karakteri kaybolmuş ve bir sayfiye yeri haline gelmiştir. Yine o yıllarda çıkan devrim döneminde de şato Jacques Donatien Le Ray tarafından korunmuştur.

XIX. yy’da Madame de Say tarafından bina satın alınmış ve araziye bir adet at çiftliği inşa ettirilmiştir. Bu dönem şatonun en şaşalı dönemlerinden bir tanesi olmuştur.

1938’e gleindiğinde şato devlete satılmış ve Tarihi Binalar dairesine bağlanmıştır.

Chaumont sur Loire Şatosu ve Yakın Çevresi

Şatonun onlarca hektarlık parkı XIX. yy’da şekillenmeye başlayıp bugünkü halini almıştır. Loire bölgesinde sedir ve sekoya ağaçlarının gölgesinde piknik yapmak isteyenler için oldukça uğrak bir mekândır.

Bunun yanı sıra, 1992 yılından beri şato “uluslararası bahçe festivali” etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. Yıllar boyu yapıla gelen bu etkinlik uluslararası boyutlara ulaşmıştır. Her yıl yeni bir tema ile festival için ayrılan noktalarda yeteneklerini sergileyen gençler ağırlanmaktadır. Oldukça eğlenceli ve öğretici olan bu festival alanında yürümek siz ziyaretçilerin oldukça hoşuna gidecektir. Festivalde kullanılan elemanların çeşitliliği, yetişkinlerin

 

olduğu kadar küçüklerin ve amatörlerin olduğu kadar profesyonellerin de ilgisini çekecektir.

Uluslararası Bahçe Festivali aynı zamanda üç adet süresiz bahçeden oluşmaktadır. Padoue tarafından 1545 yılında yapılan bu bahçe Avrupa’nın ilk botanik bahçesi olarak adını tarihe yazdırmıştır ve içerisinde eski festivaller çerçevesinde öne çıkan en iyi çalışmaları süresiz olarak sergilemektedir.

Vallon des Brumes civarında bir gezintiye çıkmayı da ihmal etmeyin. Japonya’da gelen bitkilerin gölgesinde havada salınan ahşap bir platform üzerinden 300 metrelik bir parkurdan söz ediyoruz.  Son olarak buraya kadar gitmişken, Jean Lautrey tarafından yapılan demir işlemelerini görebileceğiniz Loire’ın yukarılarında kalan “le sentier des fers sauvages (vahşi demir şantiyesi)”ni de görmeyi unutmayın!