Cheverny Şatosu

Chenonceau’dan Chambord’a doğru giden yol üzerinde Blois yakınlarında bulunan Cheverny şatosu, Loire şatolarından kendisini XVII. yüzyıl klasik mimari anlayışı ile ayırırır. Taşlarındaki göz alıcı beyazlık, oran ve simetrinin bir arada uyum içinde kullanılması vs. bu şatoyu rakipleri arasında ön plana çıkarır. Ayrıca botanik bahçesi ve orman parkı da keşfedilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

 

Biraz da Tarih

1620’lere doğru XIII. Louis’nin hizmetkarı, Cheverny kontu Henri Hurault, Luxembourg Sarayı’ndan esinlenerek kendisine bir saray yaptırmaya niyetlenmiştir. Mimar Boyer çalışmaları üstlenmiş ve Fransız klasik üslubunun belirgin özelliklerini oluşturacak olan bu sarayı inşa etmiştir. Ressam ve dekoratör olan Jean Monier ise kendinden bir şeyler katarak, orijinal yapıdan daha görkemli bir iç dekorasyona imzasını atmıştır.
Ormanlık devasa bir arazinin ortasında yer alan Cheverny’nin dışı kadar içi de dikkat çekici!

Rehberli Gezi

Binaya girişinizde kesinlikle ilk dikkatinizi çekecek şey “onur merdivenleri (l’Escalier d’Honneur) olacaktır. Daha sonra Don Quichotte’un hikayesini anlatan, Jean Monier’nin ellerinden çıkan resimlerin süslediği yemek odası herkesin olduğu gibi sizlerin de ilgisini çekecektir.

Ailenin genç hanımlarının yeni doğan çocuklarını yakınlarına gösterdiği “sarı oda” ya da diğer adıyla “doğum odası” içindeki muhteşem mobilyalar ile hem gözlerinize hitap edecek hem de dönem hakkında daha çok fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Binanın öbür ucunda ise Silah Salonu ile karşılaşacaksınız. Gobelin’lerin muhteşem halıları ve yaldızlı kağıtla kaplanmış şöminenin motifleri bu odanın en dikkat çeken unsurları olmakta. Kral odası ise altın işlemeli şömine be Paris ustalarının ellerinden çıkan göz kamaştırıcı halılarla döşenmiş bir başka dikkat çekici odadır. Ayrıca bu odada tavanda ve parkelerde mitolojik çizimler ile de karşılaşacaksınız. Son olarak üstünde IV. Henri’nin uyuduğu baldaken yatağa da göz atmayı unutmayın!

 

Binanın son kanadında, geçeceğiniz hol boyunca Cheverny’nin sahiplerinin ava meraklı olduklarını fark edeceksiniz. XIX. yy’da restore edilen büyük salonun mobilyaları ise XIV. Louis’nin mobilyalarından esinlenilerek dekore ediilmiştir. Ayrıca duvarlarda göreceğiniz portreler, Chiverny’nin ilk kontlarına ve bu arazinin tarihinde bahsi geçen insanlara saygı amaçlı yaptırılmıştır.

 

Ardından küçük salona doğru bir galeriden geçeceksiniz ve oradan da yaklaşık 2000 eski esere ev sahipliği yapan kütüphane ile karşılaşacaksınız ki bu kitaplardan bazılarında ailenin arması basılıdır. “Halı Salonu” olarak adlandırılan odada XVII. yüzyıl flaman atölyelerinden çıkan halıları inceleyip ile ziyaretiniz sonlandırabilirsiniz.

 

Cheverny Şatosu’nda Tenten (Tintin)


Türkiye’de de bir dönem yayınlanmış olan tenten isimli çizgifilme adanmış bir sergi bugün Cheverny Şatosu’nda süresiz olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. 700 m2’lik bir alanda Hergé’nin ölümsüz eseri tenten’i yeniden keşfetmenizi sağlayacak harika bir ambiyans oluşturulmuştur.

Moulinsart’ın sırları isimli sergi Şatoya bağlı bir şekilde oluşturulmuş ve şato ve bahçelerle birlikte gezilebilir.

 

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler