Cimiez Arenası

Bir önceki yazımızda Nice’i sizlere tanıtmıştık. Şimdi biraz daha spesifik bir konuyu ele alıp, Nice’in içerisinde, o deniz, kum ve güneş üçgeninden biraz uzaklaşıp, alışverişten ve lüks yaşantının merkezinden de dışarıya çıkıp Cimiez arenasına, buram buram tarih kokan bir mekana gidiyoruz.

55 metreye 65 metre boyutlarında bir elips şeklinde olan Cimiez arenası, öyle çok büyük bir arena değildir, ancak iyi korunmuş bu kültürel mirası keşfetmemek olmaz.

Cimiez Bulvarı’na en azından, Cimiez Manastırı’nı ya da Matisse Müzesi’ni görmek için geleceğinizi varsayarsak, listenize bu arenayı eklemenizde hiçbir mahsur yoktur.

 

Biraz da Tarih

1965 yılında tarihi sit alanı olarak ilan edilen Cimiez arenası, aktif olarak kullanıldığı 2. yüzyılda, Romalı lejyonerlerin spor ve eğitim alanı olarak kullanılmaktaydı. Bunun yanı sıra, o zamanki ismi Cemenelum olan şehrin tiyatrosu olarak da hizmet vermekteydi ve çeşitli tiyatrolar ve oyunlar burada gerçekleştiriliyordu. Cimiez Arenası küçümsenmeyecek ölçülere sahip olsa da Fransa’nın en küçük amfitiyatrolarından bir tanesi olarak nitelendiriliyor bilimsel verilere göre 5000 seyirci kapasiteli olduğu söyleniyor.

Dünyaca Ünlü Festival Alanı

Tarih ilginizi çekmiyor ise, sıradan bir günde Cimiez Arenası’na gitmektense, burada her yıl düzenlenen çeşitli festivaller veya konserlerden birisine gitmeniz, çok farklı bir arena ortamı görmenizi sağlayacaktır. Örneğin bu festivallerin en ünlülerinden bir tanesi, Cimiez Jazz Festivali’dir. Avrupa’nın en büyük jazz festivallerinden olan bu festival 8 günü kapsayıp, toplamda 75 konser ile jazz severleri bir araya getirmektedir. Rakamlara bakacak olursak, 2001’de düzenlenen festivale 60 bin dinleyici katılmış.

Cimiez Arnesı Parkı

Çimlerin üzerinde piknik yapmak isteyenler için harika bir ortam sunan bu park, içerisinde barındırdığı onlarca zeytin ağacının hem kokusu ile ziyaretçilerini büyülemekte hem de gölgesi ile sıcak yaz günlerinde dinlenmek için oldukça ideal bir ortam yaratmaktadır. Toplamda 3 hektarlık etrafı ağaçlarla çevrili bir yürüyüş yoluna sahip olan parkta, bir adet de atlı karınca, küçük misafirleri eğlendirmek için durmadan dönüp durmaktadır.

Ayrıca Cimiez Arenası Parkı hemen iki adım ötede bulunan Cimiez Manastırı ve Matisse Müzesi’ne gitmek için de güzel bir pasaj olacaktır.