Cité Royale de Loches

Touraine bölgesinde, Fransa’nın en güzel ve en sağlam şatolarından bir tanesini keşfe çıkıyoruz!

Cité Royale de Loches, yaklaşık bin yıllık tarihinin yanı sıra bu süre zarfında tarihin önemli figürlerinin de burada bulunmuş olmaları dolayısı ile oldukça önemli bir Şatodur. Jeanne d’Arc, Agnès Sorel ve Anne de Bretagne gibi gücün simgesi olmuş kadınlar ve VII. Charles, XI. Louis, VIII. Charles, XII. Louis ve I. François gibi krallar, şatonun tarihine tnaıklık etmiş kişilerdir. Bunların haricinde Kardinal  Balue ve Ludovic Sforza gibi önemli mahkumlar da yine Cité Royale de Loches’un misafirleri arasında yer almışlardır.

Cité Royale Nedir?

Cité Royale, donjon (kale içi) ile kraliyet konutlarını birleştiren bir kültür varlığıdır. Şatonun bağlı bulunduğu indre-et-Loire bölgesi konseyinin yönetiminde olan bu donjon ve iç kale tek bir isim altında birleştirildi: Cité Royale (Kraliyet Konutları). Bu adlandırma, tarihi ve topografik özellikler baz alınarak yapılmıştır.

LE DONJON (İç Kale)

 

XI. yüzyıl askeri mimarisinin bir şaheseri!

Yaklaşık olarak 1000 yılında, Foulques Nerra tarafından inşa edilen iç kale, Roma dönemi Fransa’sının en görkemli yapılarından biri olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca günümüze kadar en iyi şekilde korunarak gelmiş yapıların da başında gelmektedir. Capétienler ve Plantagenêtler arasındaki toprak savaşları boyunca (XII. yüzyıl ile XIII. yüzyıl arası) pek çok kuşatma geçirmiş olan korunaklı kale büyük yaralar almadan günümüze ulaşmıştır.

Kraliyet Konutları

 

Fransa tarihinin yüksek mertebelerinden bir tanesi!

Binanın teras tarafındaki dış yüzeyi Indre şehri ve vadisine bakmaktadır. Orta çağın son dönem yapılarından olan bu bina gotik sanatının temsilciliğini yapmaktadır. Loches kraliyet konutları, 1328 – 1589 yılları arasında hüküm süren Valois hanedanının en gözde ikamet adreslerinden birisiydi.

VII. Charles ile Jeanne d’Arc burada karşılaşmıştır.

Kralın gözdesi, Agnès Sorel buraya taşınmıştır ve Kraliçe Anne de Bretagne da yine burada ikamet etmiştir.

Orta Çağ Bahçesi

 

Askeri bir yapının orta yerinde, deyim yerinde ise, bir barış vahası!

Orta çağ baheçsi, iç kalenin eteklerinde, 700 mlik bir alana yayılmıştır. Taşlarla örülü bir hapishane ambiyansının yarattığı renk geçişi  ile diğer tüm bahçelerden kendisini ayırır.

İçerisinde barındırdığı çardak, peluş banklar ve oldukça ilgi çekici bitkiler siz ziyaretçileri dinlenmeye ve düş kurmaya davet ediyor!

Bu yeşil alanın tarihi o kadar eski değildir aslında. 1998 yılında Indre-et-Loire Genel Konseyi’nin önerisi ile orta çağ bahçe standartlarına uygun olarak yaptırılmıştır.

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler