Clos Lucé Şatosu ile 800 yıllık bir tarihe yolculuk edin!

Dünyaca ünlü, eserleri yüzlerce yıldır değerine değer katan ressam Da Vinci her ne kadar İtalyan da olsa, Fransa’da geçirdiği süre ile, Fransa’nın zengin kültürüne oldukça önemli katkılarda bulunmuştur. Siz değerli okuyucularımız ve misafirlerimiz ile bugün bu efsanevi kişinin hayatının bir kısmını geçirdiği “Clos Lucé Şatosu ve Leonardo Da Vinci Parkı”na bir bakış atacağız:

Her şeye en başından başlayacak olursak eğer:

Orta çağda (1214-1471) Amboise ailesine ait olan bugünkü şato ve parkın arazisinin bir kısmı Moncé’li din adamlarına bağışlanır ve Amboise’lı asillerin koruması altında Limeray’da bir manastır kurulur.

Ancak tüf taşından, pembemsi renkli tuğlalı bu yapının destanı ta Gallo-Romaine dönemden beri süregelmektedir. Kral tarafından, değer verdiği danışmanlarından olan, “Etienne le Loup”ya şatonun bugünkü arazisi hediye edilmiştir. Daha sonra VIII. Charles tarafından 2 temmuz 1490’da satın alınan bölge, Fransa krallarının boş vakitlerini geçirdikleri bir sayfiye yeri halini almıştır.

17. yüzyılın sonlarında ise Cloux Şatosu, Clos Lucé Şatosu ismini almıştır. Daha sonra Amboise ailesinin eline geçen arazi yine Amboise’lar tarafından devrim yıllarında yıkımdan kurtarılmıştır. Son olarak ise 1854 yılında Saint Bris ailesinin mülkiyetine girmiştir.

Clos Lucé Şatosu’nda, Fransa Tarihinin Derinliklerine Girin!

1471: XI. Louis tarafından Cloux arazisi Etienne le Loup’ya hediye edilmiş ve o da bugün pembe tüf taşlarıyla ünlü olan Cloux Şatosunu ve Fransa’nın bozulmadan bugünlere ulaşan en güzel güvercinliklerinden birini inşa ettirmiştir.

İçeri girdiğinizde binlerce güvercinin kanat çırpışlarını hâlâ duyabilirsiniz!

1490: Clos Lucé, Fransa krallarının keyif ve eğlencesi için kullanılan bir mekana dönüşür. VIII. Charles, genç karısı Anne de Bretagne için bir şapel yaptırır.
Hayatını yeni kaybeden çocukları için burada göz yaşı döküp, onlara dua etsin diye… Şapelin içerisine çizilmiş olan dört freskten “müjde” adlı olanı, Leonardo Da Vinci’nin öğrencilerinden birisi tarafından yapılmıştır. Kapının üstünde, “Virgo Lucis (Işıkların Bakiresi)”  adlı çizim daha sonra Clos Lucé Şatosu’na ismini verecektir.

1516-1519 : I. Françlois ve Louis de Savoie, Amboise’a dönemin en ünlü isimlerinden olan Leonardo da Vinci’yi davet ederler.

 

Clos Lucé Şatosu

 

Leonardo’nun yeteneğinden oldukça etkilenen François onu, baş mimar ve ressam olarak tayin eder.

Paris ulusal arşivlerinde yazana göre; kral François, Leonardo’ya Clos Şatosu’nu tahsis eder.

Clos Lucé Şatosu’nda kalan Leonardo, ömrünün son yıllarını burada geçirir ve kralın pek çok işini, öğrencileri ile beraber yapar. Aragon Kardinali, kraliyetin önemli isimleri, büyük elçiler, ressamlar vs. olmak üzere dönemin en önemli isimlerini burada misafir eder.

Clos Lucé Şatosu’nu Amboise Kraliyet Şatosu’na bağlayan bir yeraltı geçidi bu iki adamın  sık sık görüşmesine olanak sağlıyordu. Bu geçidin ilk metreleri bugün hala görülebilmektedir.

Üç Fransa kralı (VIII. Charles, XII. Louis, I. François) ile Leonardo Da Vinci arasında geçen 10 yıllık sıkı ilişkinin ardından, 2 Mayıs 1519’da ünlü ressam, Clos Lucé Şatosu’ndaki odasında hayata gözlerini yumar.

1516 Yılında Leonardo’nun Alp Dağlarında Yaptığı Yolculuğu Hayal Edin!

İtalyan Rönesansı’nın genç sanatçılarını (Rafael ve Mikelanjelo) karşısına alarak 1516 sonbaharında, kralın davetini kabul eden Leonardo, 64 yaşında Alp dağları boyunca, katır sırtında değerli öğrencileri Francesco Melzi ve Battista de Villanis ile beraber Fransa’ya doğru bir yolculuğa çıkar.

Çantasında üç önemli şaheserini taşır: La Jaconde (Mona Lisa), Sainte Anne ile birlikte çocuklu bakire, Saint Jean Baptiste. Bunların haricinde, krokiler, çizimler ve çok sonraları kodekslerde toplanmış ve bugün dünyanın dört bir yanına dağılmış olan el yazmaları da çantasındadır.

Bu kodeksler:

  • Kodex Arundel, Londra, British Kütüphanesi
  • Kodex Atlanticus, Milan, Ambrosiana Kütüphanesi
  • Kodex Forster, Londra, Victoria and Albert Müzesi
  • Kodex Trivulzianus, Milan, Castello Sforzesco
  • Kodex de Madrid, Madrid, Milli Kütüphane
  • Kodex de Turin, Turin, Reale Kütüphanesi
  • El Yazması A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, Paris, Institut de France
  • Kodex Leicester, Bill Gates özel koleksiyonu

Leonardo Da Vinci Parkında Usatanın Yaratıcılığını Keşfedin!

Bu parkta yapacağınız kültürel yürüyüş ile, Leonardo’nun mühendis, ressam ve mimar yönünü keşfedeceksiniz. Leonardo’nun tasarımlarından yola çıkılarak, gerçek boyutlarında üretilip, parka yerleştirilen maketler ile Da Vinci’nin yaratıcılığını gözlerinizle ve dokunarak hissedin!

Ağaçların yüksek noktalarına yerleştirilmiş şeffaf kağıtlara basılı Leonardo çizimlerine bakarken yüzlere vuran ışığı, vücutların güzelliğini kendi gözlerinizle görün!

Leonardo Da Vinci Parkı, dünya üzerinde eşi benzeri olmayan bir gezi yapmanıza olanak sağlar.

Leonardo Da Vinci’nin içinde yaşadığı odaları ve parktaki çizim ve maketlerini görme fırsatı ile, onu şatonun içinde hayal etme şansını yakalamak için en kısa sürede, siz değerli okuyucularımızı Loire turlarımıza bekliyoruz!

 

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler