Sarlat’nın 15 km kuzeyinde bulunan Commarque Şatosu, Dordogne’un merkezinde yer alan Les Eyzies’in de oldukça yakınındadır. Kayalık bir tepenin üstüne kurulmuş olan şato ünlü Vezere Nehri’nin bir kolu olan Beune Nehri’nin huzur dolu vadisi içinde yer almakta ve ayrıca Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

Commarque Şatosu ‘nu Keşfedelim

Dordogne Şatoları içinde gizemini koruyan Commarque, bölgenin diğer şatolarına kıyasla en az yenilenen olarak gösterilmektedir: bölgenin diğer şatoları genellikle 16. ve 17. yüzyıllarda şato vazifelerinden sıyrılarak yaşama alanlarına dönüşmüş ve bu tarihlerde büyük değişimlere uğramışlardır ama Commarque Şatosu için durum böyle değildir.

Sonuç olarak Commarque, 15 yüzyıl dolaylarında şatoların nasıl olduğunu anlamak için oldukça iyi bir fırsattır. Çünkü dediğimiz gibi diğer yapıların büyük bir kısmı ya harabeye dönmüş ya da dönüştürülerek orijinalliklerini kısmen de olsa kaybetmişlerdir.

Commarque Şatosu ’nu Gezelim!

Büyüleyici bir atmosfer içinde bulunan şato, etrafı 15. yüzyıldan kalma diğer başka binalar ile çevrili, dönemin ruhuna sizi istemeseniz de sokmaktadır. Şatonun merkezine geldiğinizde büyük bir kule bir zamanlar içinde sokaklar olan büyük bir bina göreceksiniz ki bunların bugüne kadar oldukları gibi, bozulmadan geldiklerini tekrar belirtmek gerek. Kale dışında pek çok binanın da duvarları tüm heybetiyle hala ayakta durmakta.

Binalarda yapılan yenileme çalışmalarından yine de söz etmek mümkün ancak, bu çalışmalar sadece binaları koruma amaçlı, yıkımları önlemek için yapılmıştır. O yüzdendir ki binaların çoğunda çatı göremeyeceksiniz. Ama bunun da bir istisnası olan şehrin şapelinin oldukça hoş taştan bir çatısı hala ayakta durmakta.

Merkez kulenin etrafındaki binalar oldukça ilginçtir ve kimilerinin kalıntılarında fırın gibi işlevsel öğeler bulmak mümkündür. Kulenin içine girdiğinizde ise sizi bekleyen odalar, büyük şömineler ve salyangoz merdiven olarak adlandırılan, kulenin en tepesine kadar çıkan bir merdiven bulacaksınız. Yukarı çıktığınızda ise küçük bir platform üzerinden çevredeki köylerin mükemmel manzaralarını izleyip bol bol fotoğraf çekebileceksiniz.

Kulenin aşağısında ise kayaların içine oyulmuş, dönemin tipik nesneleri ile döşenmiş troglodit evleri görecek ve dönemin insanlarının buralarda nasıl hayatlarını sürdürdüğünü daha iyi anlayacaksınız. Bunun dışında şunu da belirtmek gerek, bu mağaradan bozma evler düşündüğünüzden çok daha konforlular!

Ayrıca şatonun dışında bulunan parkta bir gezintiye çıkabilir şatonun manzarasını uzaktan izleyebilirsiniz.