Dordogne bölgesinin güzelliklerini keşfetmeye devam edeceğimiz bu yazımızda, İngiliz “Telegraph” gazetesinin Mart ayında, “Fransa’nın en güzel köyü” olarak seçtiği Domme (Dom)’u sizlere tanıtacağız.

Dordogne bölgesinin bir başka köyü olan Sarlat’nın 8 km güneyinde yer alan Domme, Fransa’nın en güzel köyleri sıralamasındaki 20 köyden birinci seçilmiştir. 1283 yılında kurulmuş olan bu kartpostal güzelliğindeki köy şüphesiz, Dordogne Bölgesi’nin görülmesi gereken yerleri listesinin başında yer alıyor.

Tarih sayfalarını biraz karıştıracak olursak eğer, Domme’un 100 yıl savaşları boyunca bir İngiliz hakimiyetine, bir Fransız hakimiyetine girdiğini görmekteyiz. Daha sonraki din savaşları boyunca da çalkantılı süreçlerden geçmiştir. Köyün etrafındaki, dikit ve sarkıtları ile doğa harikası olan mağaralar ise yakın tarihimizde, 2. Dünya Savaşı’nda, gizlenme amaçlı kullanılmış olup, bugün ziyarete açıktır.

Résultat de recherche d'images pour "domme village france grottes"

Domme’da Bir Gezinti

Résultat de recherche d'images pour "domme dordogne"

Belki de başka bir köy daha yoktur ki girişi bu kadar korunaklı olsun… Köyün girişine inşa edilmiş kale görünümlü, kapkalın duvarlı kapı, daha içeri girmeden görenleri hayrete düşürmeye yetiyor da artıyor bile. Kapının iki tarafını birer muhafız gibi tutan heybetli kuleler ise zamanında zindan olarak kullanılmış ki bugün hâlâ içerisinde tutuklu bulunan tapınak şövalyelerinin 14. yüzyılda duvarlara kazıdıkları yazıları görmeniz mümkündür.

Duvarların ardına geçtikten sonra, köyün yukarısına kadar tırmanan yol ve onun etrafını süsleyen bal renginde, köyün güzel evleri sizi karşılayacak ancak bu evlerin pek çoğu bugün hediyelik eşya dükkânı olarak kullanılmaktadır.

Image associéeAna yol ve etrafındaki evlerin arasında biraz vakit geçirdikten sonra, bölgeye oldukça hakim ve güzel bir manzarası olan tepeye çıkabilir, burada fotoğraf çektirip, cafelerde oturup bir şeyler içebilirsiniz. Daha sonra, yukarıda bahsettiğimiz, 2. Dünya Savaşında gizlenme amaçlı kullanılmış olan mağaraların hemen yanınızdaki girişlerini kullanarak kısa bir gezinti gerçekleştirebilirsiniz.

Domme’un bölgeye hâkim konumu, onu tarih boyunca ele geçirilmek istenen bir yer yapmış, bugün ise, ziyaretçilerine sunduğu eşsiz manzarası ile turist akınına uğramaktadır. Dordogne nehrini 180 derecelik bir açıyla izleme şansı bulacağınız Domme’un tepesinden ayrıca Beynac ve La rouge Gageac gibi diğer önemli köyler de görünmektedir.

Zirveye çıkmanın verdiği yorgunluğu atmak için, bu harika manzaraya karşı bir şeyler içmek için oturacağınız cafeler, sundukları manzara itibarı ile dünyada eşi benzeri olmayan mekanlardır.

Ayrıca eğer ilginizi çekerse, Domme’un tarihini ve kültürünü tanıtan küçük bir müze de burada siz ziyaretçilerini beklemektedir.