Perigord Gezisi

Siyahı, beyazı, yeşilı ve moru ile Aquitaine Bölgesine bağlı, Dordogne’un dört farklı ve çok renkli departmanı olan Perigord’ları keşfetmeye hazır mısınız?

Öncelikle nedir bu renkler ve nereden geliyorlar?

 

 

Perigord Gezisi;kendi içinde dört farklı bölgeye ayrılmış ve her bir bölge de ismini bir renkten almıştır. Ancak bu ayrım çok resmi olmamakla beraber, tamamen turistik eğilimler ve amaçlar doğrultusunda yapılmıştır.

Peki bu dört farklı renk nereden geliyor, bu kadar mürekkebi kim dökmüş? Gelin birlikte göz atalım:

Perigord Noir (Siyah Perigord)

 

Muhtemelen Dordogne bölgesinin isimlendirilmesinden bile önce var olan bir söylemdir bu siyah, zira bu bölgede çok sık rastlanan “mantar meşesi” adlı ağacın gövdesindeki koyu renk buraya adını vermiştir. Öyle ki bu siyah rengin ortaya koyduğu gizem, burada yaşayanların olduğu kadar turistlerin de hoşuna gitmektedir. Perigord Bölgesinin güney doğusuna doğru uzanan Siyah Perigord; Sarlat, Eyzies, Montignac ya da Domme gibi çokça ziyaret edilen şehirleri ile ünlüdür.

Bunun dışında, Siyah Perigord’un içinden geçen Dordogne ve Vezere nehirleri, ziyaretçilere güzel manzaralar sunmaktadır.

Perigord Blanc (Beyaz Perigord)

Adını kireç yüklü platolarından alan Dordogne’un bu kısmı aynı zamanda Perigord Bölgesi’nin merkezinde yer almaktadır. Ayrıca Beyaz Perigord’un içinde bulunan ve Dordogne’un başkenti sayılan Perigeux şehri de görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Bunun dışında; Savignac-les-Églises, Montpon, Sorges, Saint-Astier, Neuvic ya da Mussidan gibi kasabalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Auvézère, Isle ve Dronne nehirlerinin suladığı Beyaz Perigord, diğer Perigord’lara göre daha az ormana sahiptir ancak bunu da sahip olduğu tarım arazileri ile kapatıyor diyebiliriz.

Perigord Vert (Yeşil Perigord)

Résultat de recherche d'images pour "perigord vert"

Söylenene göre buranın Yeşil Perigord olarak adlandırılması, buraya yaptığı bir gezi esnasında Jules Verne’in ağzından bu söylemin çıkması ile olmuştur. Umut dolu bu renk, göz alıcı bir doğadan gelmekte ve araziyi boylu boyunca kaplayan su yolları ile de ortaya müthiş manzaralar çıkarmaktadır. Tepelerle dolu olan Yeşil Perigord, ufak çayırlıklar ve güzel ormanlarla donatılmış, gerçek bir doğa harikasıdır.

Perigord Pourpre (Mor Perigord)

Résultat de recherche d'images pour "perigord pourpre"

90’lı yıllarda bu isimle anılmaya başlanan Mor Perigord, diğer Perigord’lar arasında ismini bir gerçeklikten ya da tarihi bir olaydan almayan tek yerdir. Mor renk, burada bolca göreceğiniz; Bergerac, Le Bugue, Le Buisson de Cadouin, Villefranche de Lonchat, gibi köy ve kasabalarda bulunan bağlardaki üzümlere referans yapmaktadır. Doğanın eşsiz güzelliklerini sizlere sunan bu bölge aynı zamanda, bir dönem İngilizler’in Fransa topraklarını işgal ettiklerinde kaldıkları yerler arasındadır.

Şarap tatmak ve satın almak istiyorsanız eğer, Yeşil Perigord bunun için doğru adres olacaktır.

Bonus: “Perigord d’or”

Fransızca’da “altın” anlamına gelen “or”, bu dört bölgeyi birden temsil edecek tek renk olabilir ancak. Bölgenin sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliğin yanı sıra, DORdogne ve PerigORd isimlerinin içinde de saklı olan “or” yani altın, Fransa’nın bu masal gibi bölgesini anlatmaya yeter de artar…

 

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler