Eyfel Kulesi Mühendis Gustave Eifel Fransız devrimim 100. yıl kutlamaları adına açılan 1889 evrensel sergisi için geçici olarak yapılmıştır. Hiç öyle tahmin etmemişler ama dünyanın en turistik yapılarından biri olmuş. 2002 yılında turist sayısı 200 milyona kadar ulaşmış. 1887 yılında yapımına başlamışlar ve  2 yıl 2 ayda 5 günde bitirmişler. Fuarın giriş kapısı olarak inşa edilmiş. 18.000 demir parçasını tutturmak için 2,5 milyon perçin kullanılmış ve 3 bin işçi çalışmış yapımında. Eyfel kulesinin anteni ile birlikte 324 metre yüksekliğindedir. 1931 yılında New York’ taki Empire States binasının yapımına denk dünyanın en yüksek yapısı olarak varlığını sürdürmüştür. Kulenin 1792 başamağı vardır ve 700 ton ağırlığındadır ve  . Birinci ve ikinci katlarında restoranlar bulunmaktadır. Merdiven boşluklarının kapalı olmaması sayesinde ziyaretçiler, Paris manzarasıyla yukarıya cıkarlar.

eyfel-kulesi-yapımı

Eyfel kulesi 3 platformadan oluşuyor ilki 57 metre yüksekliğindeki , dilerseniz asansör ile veya 360 basamaklı merdiveni kullanarak ulaşabilirsiniz. İkinci platform 115. metrede bulunmaktadır . 1. kat ile 2.kat arasında 359 basamak vardır.  Dünyaca ünlü Jules Verne restoranı bu kattadır (rezervasyon için restoranın web sitesi http://www.lejulesverne-paris.com). Kulenin güney girişinden doğruca restorana asansör vardır. 260 metre yüksekliğindeki 3.platformda güneşli bir havada görüş mesafesi 72 km dir.

eyfel-kulesi-1

Yapıldığında halk beğenmemiş, büyük tepkiler almış, geçici olarak yapıldığından 1910 yılında yıkım kararı verilmiş. Ama hala sapa sağlam ayakta duruyor. Her 7 yıl düzenli olarak 60 ton boya ile boyanmaktadır.

Gustave Eiffel bu yapıyı İzmir Konak limanında bulunan Konak Pier de tasarlamış.  Eyfel kulesi tam bir gösteri merkezi olmuş, dağcılar tırmanmış, akrobatlar ip üzerinde yürümüş, dağ bisiklet ile merdivenleri çıkanda olmuş. Paris’li bir terzi kendini fazla kaptırmış bir özel kıyafet tasarlamış, ve bununla atlamak istemiş. İkna edememişler adamı ve tabii ki adam yere çakılmış. Rivayete göre zaten adam zaten yere ulaşmadan kalpten ölmüş.

Kule “Saison de la Turquie” (Turkiye mevsimi) etkinliklerinde 5 gece boyunca Türk bayraklarının renkleri ile ışıklandırıldı.

Tour Eiffel en rouge et blanc : Saison de la Turquie en France

 

Eyfel Kulesi gezisi

Eyfel kulesini gezmek için acentemiz önceden giriş biletlerini temin etmektedir. Özelikle yüksek sezonlarda bilet kuyruğu beklememek için lütfen acentemiz ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir