Eyrinac Bahçeleri

Daha önce Perigord Noir’dan ve barındırdığı Lascaux gibi bazı mağaralardan bahsetmiştik. Bu yazımızda yine Perigord’un nefes kesen bir başka noktasına yolculuk yapacağız. Sarlat’ya  birkaç kilometre uzaktaki bu büyülü atmosferi keşfe hazırlanın!

En az bir saatinizi ayırmanız gereken bahçede oldukça şiirsel ve birbirinden farklı 7 bahçe sizleri bekliyor olacak.

La chambre de verdure (yeşillik odası) ile başladığımız gezimizde, İtalyan bahçelerinden çıkıp gelmiş gibi duran büyük bir vazo karşımıza çıkacak.

Bitkilerle yapılmış heykellerin simetrisi karşısında nefesiniz kesilecek!

Başta Versailles olmak üzere ülkenin her yerinde karşınıza çıkacak olan Fransız bahçe sanatının en güzel örneklerinden birisi de Eyrinac Bahçelerinde karşınıza çıkacak. Küre şeklinde biçimlendirilmiş bitkilerin arasında görünen Arbatan Konağı da bu bitkisel şölenin içerisinde yerini alıyor.

Buradan arkamızı dönüp baktığımızda geldiğimiz yerin büyüsünü daha iyi anlayabiliriz.

Daha uzakta ise İtalyan etkisini hissettiren bitki duvarları ya da çitlerinin aralarında göreceğiniz küçük geçitler – pencereler adeta sizi bambaşka bir dünyaya, bir çiçek bahçesine geçirecek olan zaman tünelleri gibi!

Ama bundan önce beyaz bahçede bir duracak olursak, gül bahçesi ile Fransız tarzını bir araya getiren, estetik biçimler verilmiş bitkilerin üzerleri süs malzemeleri ile dekore edilmiş, adeta bir şölen yerini andırdığını görebiliriz.

Bronzdan yapılmış dört adet kurbağa heykeli de Eyrinac Bahçeleri ’nin en çok ilgi çeken objeleri arasında yer alıyor.

Eyrinac Bahçeleri ’nde görülecek ve keşfedilecek o kadar çok heykelleştirilmiş ağaç, çiçek bahçesi, kısacası peyzaj mimarisinin sanata dönüşümünü ortaya koyan örnek var ki, gelip yerinde incelemeden buradaki büyüyü anlamanız çok zor!