Kayalık bir burun üzerine kurulu Fenelon Şatosu, etrafı 3 katmanlı duvarlarla örülü, teraslarla donatılmış Saint Mondane Köyü ile Sarlat ve Souillac arasında kalan bölgede yer alıyor.

Dordogne’un o müthiş manzarasını bir de buradan izlemeye ne dersiniz?

Asıl yapılış tarihi 13. yüzyıla kadar giden şatonun bugün gördüğümüz kısımlarının büyük bir bölümü 16. yüzyılda yapılan yenileme çalışmalarının ürünüdür. Zira Fenelon Şatosu ‘nun o zamanki sahibi lüks içinde yaşamaya çok meraklı bir zengin imiş ve şatoyu da bu yönde yeniletip daha ihtişamlı bir hale getirmiş. Şatonun bu sahibinin çocuklarından bir tanesi olan Fénelon, edebiyat derslerimizde “ilk çeviri roman” olarak geçen “telemaque” kitabının yazarıdır. 18. yüzyılda Fransa’da oldukça iyi satmış bir kitaptır.

Fenelon şatosu, İspanya taraflarından gelecek saldırılara karşı bir önlem olarak yapılmışsa da daha sonraki dönemde 100 yıl savaşları’na da sahne olmuş ve önemli bir rol üstlenmiştir.

15.yüzyılda başlatılan yenileme çalışmalarında gotik bir stil tercih edilmiş. Ancak kalenin güçlendirme çalışmaları daha sonra Din Savaşları döneminde yapılmıştır ki bu dönem Fransız tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birini oluşturmaktadır.

Fenelon Şatosu ‘nu Gezelim

Fenelon Şatosu ‘na yapacağınız ziyaret esnasında, şatonun önünde bulunan çift çizgiye bakarak yapılan güçlendirme çalışmalarını fark edebilir, ve bu hemen arkasında da diğerini görebilirsiniz. Tamamen savunma amacı ile örülen bu duvarlardan ikisi 14 ve 15. yüzyıllarda diğeri ise 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Bunun dışında şatonun farklı yerlerinde birbirinden farklı kuleler de görmek mümkündür.

Şatonun önünde sizi karşılayacak olan kapı 16. yüzyılda yapılmış ve sapasağlam, yıkılmaz gibi görünmektedir. Bunun sebebi ise şatoya yapılacak olası bir saldırıda ilk geçilmek istenecek yerin burası olması ihtimalinin yüksek olmasındadır.

Duvarlarla kale arasında kalan boşlukta savaşçılar antrenman yapmaktaydı.

Bu şatoyu farklı kılan şey belki de, her köşesinde ayrı bir görüntü sunuyor olmasıdır. Bana sorarsanız en güzeli Dordogne’un muazzam manzarasına bakan teras tarafıdır.

Şatonun içine geçecek olursak, her odanın özenle döşenmiş olduğunu ve orta çağ yaşamına ışık tuttuğunu göreceğiz. Dışarıdan ne kadar güzel görünüyorsa, içerisi de en az bir o kadar güzel! Böylesi sağlam, devasa bir yapının içinde yaşadığınızı düşünsenize!

Rönesans döneminden kalma halılar, mobilyalar ve 15’den 18. yüzyıla kadar biriktirilmiş silahların güzel bir koleksiyonunu göreceksiniz.

Meraklısına: 1998 yılında Dordogne Bölgesi’nde çekilen “Ever After” filminde görülen şatolardan birisi Hautefort Şatosu iken, diğeri de Fenelon Şatosu’dur.