Fort Carré (Kare Şato)

Bu yazımızda, gezmeye doyamadığımız Güney Fransa’nın Antibes şehrinde spesifik bir noktaya sizleri götürmek istiyoruz.

Kare Şato ya da Kare Kale olarak Türkçe’ye çevrilen Fort Carré, Antibes şehrini yüzyıllar boyunca koruyup kollayan askeri amaçlar veya ihtiyaçlar doğrultusunda inşa edilmiş oldukça sağlam ve bölgeye hakimdir. Oldukça iyi restore edilmiş olan Fort Carré, eğer ki Antibes dolaylarında iseniz, görmeniz gereken en önemli yapılar arasındadır.

Biraz Tarih

Saint-Roch yarımadası üzerinde, 26 metre yüksekliğinde, deniz kıyısında bir kaya kütlesi üzerine, denizden saldırıları önlemek amacıyla inşa edilmiştir. Kaleye çıkan kıvrımlı yol ise deniz seviyesinden 43 metreye kadar çıkmaktadır ki böylece 360 derecelik bir görüş imkanını, buranın savunmasında görevli kişilere sunmaktadır.

Kalenin bugünkü yerinde Antik dönemlerde, tanrı Merkür’e adanmış bir tapınak bulunmaktaydı, Hristiyanlığın ilk yıllarında ise bu tapınak bir kiliseye dönüştürülmüş ve 11. yüzyıla kadar kullanılmış, daha sonra da terk edilmiştir.

Aslında tarih boyunca hep kutsal mekan olarak kullanılmış olan bu tepe üzerine askeri bir binanın yapılması, o dönemki olayların yarattığı kaçınılmaz bir sonuç olmuştur. Öyle ki; Nice kenti, Savoie’ya bağlanmış, Provence de Fransa Krallığına ve Antibes’de ikisinin arasında bir sınır bölgesi olmuştur. 16. yüzyılda ortaya çıkan İtalya Savaşında, şehir Charles Quint’in eline geçmiştir.

Stratejik bir noktada bulunması sebebi ile bu tepeye, 1550’de Kral 2. Henri’nin emri ile, daha önceki kilise ve tapınak kalıntıları üzerine bir kule inşa edilmiştir. Zaman içinde duvarlar genişletilip başka kısımların eklenmesi ile ancak 1588’de en son halini alan kale, aynı şekilde pek çok isim de değiştirmiş ve son olarak Fort Carré ismi ile bugün yalnızca turistik olarak kullanılan bir kale halini almıştır.

Fort Carré’yi Gezelim

Öncelikle merdivenlerden tırmanıp açılır kapanır bir köprü ile korunan bir kapıdan geçiyoruz. Bu kapı, kale içerisinde gerçekleştirilen bir James Bond filminin çekimleri için yenilenmiştir. Ardından, içerisinde bir depo bulunan merkez avluya varıyoruz. Bu avlunun tam karşısında içerisi çeşitli fresklerle boyanmış kalenin şapelini ( küçük kilise) göreceksiniz. Yine şapelin içerisinde garnizonun yemek salonu ve bir adet de ekmek fırınını görebilirsiniz.

 

Daha sonra kalenin üst katına çıkıyoruz. Bu katta ziyarete açık olmayan, bölgenin valisinin odası bulunmaktadır. Daha sonra kalenin burçlarından bir tanesine geçiyoruz ve geriye kalan sadece, “Nice, Antibes, Corse, France” yönlerini işaret eden tabeladan da yararlanıp Güney Fransa’nın müthiş manzarasını izlemek oluyor.

Son olarak da kalenin arka tarafında, etrafı bir bahçeyle çevrili “1914-18 Savaşı Şehitleri” için yapılan binayı gezebilirsiniz.