Garnier Operası – Opera de Garnier (Paris Operası)

1860 yılında, Le Peletier Salonu’nun yerine, Paris’e yeni bir opera yapılması için bir yarışma düzenlenir ki buranın yakınlarında, 1858’de III. Napoleon bir saldırıya kurban gitmekten kurtulmuştu. 171 aday yarışmaya başvurur. Charles Garnier adında genç ve çok tanınmayan bir mimar, İmparator ve İmparatoriçe’yi cezbetmemiş olsa da oy birliği ile seçilir.

Garnier Operası – Opera de Garnier (Paris Operası) projesine dönemin imparatorluk ruhunu, coşkulu ve gösterişli havasını, barok ve eklektik üslupları katmayı iyi bilmiştir.

<

Garnier Operası – Opera de Garnier

Bugün Garnier Sarayı, hiç şüphesiz, ikinci imparatorluk döneminin en gösterişli mimari eseridir. Adeta lüksün ve başkentin keyfine düşkünlüğünün bir simgesi olmuştur. Garnier Operası – Opera de Garnier (Paris Operası) 73 heykel ve 14 resmin yapımında mimar bizzat yönlendirmelerde bulunmuştur. Çalışmalar oldukça uzun sürmüş hatta 1870 yılı savaşı boyunca durdurulmuştur. En sonunda 1875 yılında açılışı cumhurbaşkanı Mac Mahon’un huzurunda yapılmıştır.

** FILE **In this photo released by Teatro alla Scala, the cast of Giuseppe Verdi’s “Aida” acknowledges the applause at the end of the opera at La Scala theater, in Milan, Italy, Thursday, Dec. 7, 2006. La Scala canceled a long-awaited performance of Verdi’s ”Requiem” conducted by Daniel Barenboim due to a strike by the opera house’s 800 employees. The ”Requiem” performance scheduled for Friday, Nov. 9, 2007 was to cap a year of commemorations marking the 50th anniversary of the death of Arturo Toscanini and mark one of Barenboim’s first appearances in his new role as La Scala’s principal guest conductor, was called off. (AP Photo/Marco Brescia/Teatro alla Scala) / SCANPIX Code: 436

Garnier Operası – Opera de Garnier

172 metre uzunluğunda, 124 metre genişliğinde olan Garnier Operası Avrupan’ın en büyük lirik tiyatrosudur ki 2000 izleyiciye ev sahipliği yapabilmektedir. Kurşundan yapılmış kubbesi altınla taçlandırılmış ve salonu yukarıdan taramaktadır ki ilk bakışta izleyicinin dikkatini çekmekte ve akılda kalmaktadır. Binanın ana gövdesi klasik bir yapıda, polychromie (çok renkli) ve çeşitli dekoratif elemanlarla zenginleştirilmiştir.

Garnier Operası salonu, III. Napoleon döneminin karakteristik bir özelliği olan, kırmızı ve altın renklerini bugüne kadar koruyabilmiştir.

Bazen kullanışsız olsa da beş adet locası bulunmaktadır.

Garnier Operası – Opera de Garnier (Paris Operası)

Üzerinden büyük bir avizenin sallandığı kubbeyi ise 8 kolon desteklemektedir. Lepneveu’nün eski tavanı 1964 yılından beri, Chagall tarafından çizilmiş bir bir tavan ile gizlenmişti ki bu yeni tavanda 9 ünlü bale veya operadan ilham alınmıştır: Mozart’ın sihirli flütü, Wagner’den Tristan ve Yseult, Berlioz’dan Roméo ve Juliette, Debussy’den Pelleas ve Melisandre, Ravel’den Daphnis ve Chloe, Stravinsky’nin ateş ve kuşu, Çaykovski’nin kuğu gölü balesi, Adam’ın Giselle’i, Moussorgski’den Boris Goudounov.

52 metre genişliği, 60 metre yüksekliği ve 37 metre derinliği ile sahne 450 figüranlık bir kapasiteye sahiptir ayrıca etkileyici makinalar da barındırmaktadır.

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir