Grand Roc Mağarası

Fransa’nın mağaraları serisinden yeni bir yazı ile karşınızdayız!

Image associée

Grand Roc Mağarası – Giriş

Daha önce Vezer vadisinin tarih öncesine uzanan mağaralarından bahsetmiştik ( bkz: Lascaux ve Rouffignac). Bu yazımızda yine aynı vadide bulunan bir başka mağaraya yolculuk yapıyoruz. Grand Roc Mağarası’nda bir zaman yolculuğuna hazır olun…

Les Eyzies’nin sadece birkaç kilometre uzağında bulunan Grand Roc, UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başarmış Vezer Vadisi’nin önemli turistik noktalarındandır.

Bilet gişesinden sonra kısa bir yürüyüş ile Grand Roc’un giriş kapısına varıyoruz. Vezer Vadisi’nin muhteşem manzarasına bir bakış atabileceğiniz metal bir merdiven aracılığıyla giriş kapısına gelip, zamanın ve tarihin durduğu bu mağaraya giriş yapıyoruz.

Mağaranın ana merkezine doğru dar bir geçitten geçip ilerlerken, duvarlarda oyuklar ve küçük sarkıtlar görüyoruz ama bu sadece bir başlangıç, göreceğimiz asıl zenginlikler bir ön izlemesi.

grand roc magarası

Haç şeklindeki dikit.

Ardından sanki peri masallarından fırlamış gibi görünen esas bölüme geliyoruz. Asla büyük geçitler vermeyen mağaranın her köşesinde ya tavandan aşağı doğru uzayan bir sarkıt, ya kristalize olmuş nehirler ya da duvarları boylu boyunca saran kireç kitlelerini görüyoruz.

Sadece sarkıtlar değil, bununla beraber yerden tavana doğru uzayan dikitler de karşımıza çıkıyor.

Bunların haricinde karşılaşacağımız bir başka oluşum ise, diğerleri kadar alışılagelmiş bir form değil. Bunlar, yer tabanından yükselen, kusursuz bir biçimde şekillenmiş üçgen biçimli oluşumlar. Mağaranın bir kısmında ise “haç” şeklinde büyümüş bir kolon karşımıza çıkıyor. Ayrıca pek çok sayıda, bukle, kemer ve yay şeklinde oluşmuş formasyonlara da tanıklık ediyoruz hatta öyle ki bunlardan bir tanesi tıpkı bir balina kuyruğuna benziyor.

Grand Roc Mağarası’na Gece Yolculuğu

Dordogne’un turistik bölgelerine gece gezileri gitgide popülerleşen bir aktivite iken Grand Roc da bundan geri kalmıyor. Temmuz ve Ağustos aylarında, akşam saat 20.00’da ziyarete açılan mağaraya tam anlamıyla macera aramaya girebilirsiniz.

1924 yılında Jean Maury tarafından meşalelerle keşfedilen mağaraya yapacağınız gece gezilerinde, mağarayı içi ışıklandırılmış bir şekilde bulacaksınız ama merak etmeyin, bu aydınlatmalar öyle güzel yapılmışlar ki, mağaranın güzelliğine güzellik katıyorlar.

Résultat de recherche d'images pour "Grotte du Grand Roc nocturne"

Grand Roc Mağarası’nın yakınlarında görülecek diğer yerler ise:

Grand Roc bileti ile girebileceğiniz hemen bu mağaranın yanındaki, tarih öncesinden izler taşıyan Laugerie-Basse oyuğu, onlarca doğal ve tarih öncesi mağaranın merkezinde yer alan Les Eyzies ve birkaç kilometre ötede bulunan, tarih öncesi insanların çizdikleri duvar resimleri ile süslenmiş “Font de Gaume” mağarasıdır.