Cannes’ın 16 km kuzeyinde yer alan, bugün ürettiği parfümlerle tanınan Grasse şehrinde bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz?

Bugün her ne kadar Grasse şehri parfüm endüstrisi ile isim yapmış olsa da, geçmişte Deri tabakhaneleri ile ünlü bir yerdi. Ancak şehrin imajı parfümcülük ile tümden değişmiş gibi gözüküyor.

Parfümcülük müzesi ve ziyarete açık 40’ın üzerinde parfüm üretim tesisi ile burnunuzu yoğun olarak kullanacağınız, güzel kokular içinde bir tura hazır olun!

Grasse’ı Keşfedelim

Place aux Aires isimli meydanın etrafına kurulmuş olan eski şehir ve onun etrafında büyümüş olan modern Grasse’ı keşfetmek için işte tam da bu merkezdeki meydan çok iyi bir başlangıç olacaktır.

Eski şehir, Grasse’ın zirve noktasıdır ve bugün çok popüler bir turistik destinasyon olmasına rağmen, Provence’e has mimari özelliklerini koruyan oldukça güzel tarihi evlerini hala gözü gibi korumaktadır. Nice’in eski şehir merkezi gibi Grasse eski şehir merkezi de Provence bölgesinin en büyüklerinden bir tanesidir.

Daracık inşa edilmiş evler ile yine bu evler kadar dar sokaklarda, pastel renklere boyanmış (genelde turuncu) kendine has mimarisi ile Grasse evleri ve onların etraflarında uzayıp giden dükkanlar, cafeler ve restoranlar bir tablonun üzerindeki çizimler gibi, şehrin birbirlerinden ayrılmaz parçalarını oluşturmaktadırlar.

Kendinizi sokağın akışına bırakın ve şehri keşfe çıkın!

Grasse’ın Önemli Tarihi Yerleri

Notre-Dame-de-Puy Katedrali: 12. yüzyılda inşa edilmiş olan katedral Grasse’ın tarihi yapıları arasında en önemli olanıdır. Binaya 18. yüzyılda eklenmiş kare formda bir çan kulesi ve ünlü ressam Rubens’in çizdiği 3 tablonun bu katedralde yer alması, burayı görmeniz için yeterince geçerli sebeplerdir.

Hotel de Ville: İçerisinde bulunan avlu ve ortasında yer alan çeşme ile görülmesi gereken tarihi binalardan olan Hotel de Ville aynı zamanda eski şehrin güzel manzarasını izlemek için en güzel notkalardan bir tanesidir.

La Tour Carrée (Kare Kule): Tamamen taştan yapılmış ve yine bir diğer kule olan Sarrasin’e çok yakında bulunan bu kule, zamanında Grasse şehrinin en önemli gözlem kulesi imiş.

Halk Pazarı: Tarihi bir bina veya bir yer olmasa da, Grasse’ın halk pazarı bu şehrin eskiden beri getirdiği kültürü yansıttığı için görülmeye değer yerlerdendir.

Grasse Parfümleri

18. yüzyıldan beri parfüm endüstrisine sahip olan Grasse, Fransız parfümcülüğünün merkezinde yer almakta ve dünya parfüm üretiminin de başkenti olarak gösterilmektedir. Bu endüstri yılda 600 milyon Avrodan fazla para ile dönmektedir.

Grasse’ın sahip olduğu mikro iklim, tarımla uğraşanları çiçek tarımı yapmaya iten şey olmuştur. Deniz kıyısından yeterince uzakta olduğu için, sahilden esen rüzgarlar buraya kadar ulaşamamakta ve parfüm üretiminde kullanılan çiçeklerin üretimi için oldukça uygun sıcaklık sağlanmaktadır. Sadece iklim koşulları değil, şehrin etrafındaki dağların sahip olduğu su rezervleri de bu endüstriye oldukça büyük bir katkı sağlamaktadır.

Yasemin çiçeği pek çok parfümün anahtar maddesidir ve bu bölgeye 16. yüzyılda Maures’ler tarafında Fransa’nın güneyinden getirilmiştir. Bugün ise Grasse’da yılda ortalama 27 ton yasemin üretilmektedir.

Geziniz esnasında; Fragonard, Galimard, Molinard ve Bouchera gibi ziyarete açık parfüm üreticilerini ziyaret etmeyi unutmayınız.

Yasemin Festivali

Her yıl Ağustos ayının başında düzenlenen Grasse Yasemin Festivali, 1946 yılından beri hiç ara vermeden yapılmaya devam etmektedir. Müzik gruplarının yöresel konserleri, gösteriler, sokak sanatçıları ve “çiçek savaşı” olarak adlandırılan herkesin doğal çiçek esansı ile ıslatıldığı oldukça keyifli bir festivaldir Yasemin Festivali. Eğer Ağustos ayında Cote d’Azur’de bulunursanız, bu festivale katılmayı sakın ihmal etmeyin!