Honfleur’de Bir Hafta Sonu

 Paris’i gören, görmeyen herkesin adını en az bir kez duyduğu o meşhur Seine Nehri’nin Manş Denizi’ne dökülmeden hemen önce uğradığı bir limanı, Honfleur’ü  bu yazımızda keşfetmeye ne dersiniz?

Normandiya’nın Pays d’Auge kapılarına yaslanmış bu küçük liman, yıllar boyu pek çok ressamın ilgisini çekmiş, aralarında her ne kadar empresyonistler fazla olsa da sadece bununla sınırlı kalmayıp günümüz ressamlarının bile hâlâ resmetmek için can attıkları yerlerden birisi olmayı başarmış.

“Vieux Bassin” isimli çalışması ile Eugène Boudin’in tüm dünyaya tanıttığı bu limanı resmetmek, ışığından ve büyüsünden yararlanmak için gelen pek çok ressam ve amatör ressamın yanı sıra “Lieutenance, kiliseler, eski ahşap evler…” gibi Honfleur’ün zengin mirasını keşfe gelen çok insan da bulunuyor.

Buraya bir kez geldiniz mi, cumbalı evlerin, büyülü küçük sokakların cephesi arduaz kaplı evlerin hayranı olmamanız işten bile değil. Tüm bunların yanı sıra, sanat galerini gezmek, küçük dükkânlardan alış veriş yapmak, onlarca güzel restorandan bir veya birkaçında bir şeyler tatmak istemez miydiniz? Ayrıca bütün bunları yaparken, yılın hangi ayı olursa olsun kendinizi boş sokaklarda dolaşırken bulmayacaksınız çünkü Honfleur, Fransa’nın en ünlü köylerinden bir tanesidir. Hafta sonu verilen bir anlık kararla Paris’ten, şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyen insanlarla doludur Honfleur.

Normandiya Bölgesi’nin ürünlerini tatmak ve keşfetmek için çok fazla fırsatınız olacak!

Olta balıkçılığının oldukça popüler bir aktivite olduğu limanın yakınlarında ayrıca bir de balık pazarı bulunuyor. Bununla beraber; geleneksel, organik pazarlar ve eğer yaz aylarında isek de gece pazarları da kuruluyor.

Rıhtımı boylu boyunca yürürken, Honfleur’ün geriye kalan son karides av teknesi olan Sainte-Bernadette’i ya da 1935’ten bu yana midye avlayan emektar tekne François Monique’i görebilirsiniz.

Eguène Boudin gibi pek çok ressamın daha önce burada bulunduğunu söylemiştik, Camille Corot ve Claude Monet de bunlara dahil. Ama ressamların yanı sıra Erik Satie isimli bir kompozitörün doğumunu da gören Honfleur, bu sanatçıdan kalan 3 adet ziyarete açık evi de barındırıyor. Ayrıca şehirde bulunan pek çok müzede, bunca sanatçının bıraktığı izlere dair eserler bulacaksınız.

Son olarak, Havre’ın hemen karşısında bulunan Honfleur’ün güzel plajından yararlanmayı da unutmayın!