Hotel des Invalides

Paris’e gelince insan kendini sanki görkemli çatılardan ve damlardan oluşan bir denizin içinde imiş gibi hisseder, işte tam da bu muazzam çatıların arasında muhakkak görmeniz gerekenlerden olan l’Hôtel des Invalides’i gelin birlikte inceleyelim

Hotel des Invalides

Müzeler

l’Hôtel des Invalides sadece görkemli bir bina değil aynı zamanda içerisinde pek çok müze barındıran turistik bir mekandır. Bu müzeler ise şunlardır: Musée de l’Armée  (1905’te kurulan Askeri müze), Musée de l’Ordre de la Libération (Kurtuluş Emri Müzesi), Musée des Plans-Reliefs (Rölyef ve Maket Müzesi).

XIV. Louis’nin emriyle bir kraliyet misafirhanesi olarak Seine nehri ve Alexandre-III köprüsünün yanıbaşına kurulan binanın o dönemki amacı, savaşta yorgun düşmüş hasta ve yaşlı insanların bakımının yapılacağı bir nevi dinlenme mekanıdır. Bunun yanı sıra bir hastane, bir manastır, bir darülaceze hatta bir fabrika olarak da kullanılmıştır. Daha sonra l’Hôtel des Invalides’in içerisine église du saint Louis ya da église des soldats (asker kilisesi) ve ilerde askeri bir pantheona dönüşecek olan église du dome yapılmıştır. Bu bahsettiklerimizden sonuncusu I. Napoleon’un ünlü mezarını, oğlu Aiglon’un ve Turenne, Vauban, Foch gibi tanınan askeri adamların da mezarlarını barındırmaktadır. Ayrıca burada eski bir geleneğin devamı olarak düşmanlardan alınan bayrak ve benzeri şeylerin tonozlara asılı şekilde durduğunu da göreceksiniz.

ris’e yapacağınız bir gezide olmazsa olmaz diyebileceğimiz yerlerden birisidir l’Hôtel des Invalides zira envanter kaydı tutulmuş tamı tamına 500 000 esere ev sahipliği yapmaktadır ki bunlar ağırlıklı olarak, ağır silahlar, askeri malzemeler, zırhlar, amblemler gibi tarihi değeri olan askeri araçlardır ayrıca bunların yanısıra çeşitli resimler de burada sergilenmektedir.

Devrimin 200. yılı olan 1989’da yapının kubbesi 550 000 altın yaprağı (10 kilodan fazla bir altından söz etmekteyiz) ile yeniden süslenmiştir ki bu da kubbenin gördüğü beşinci süslemedir.

Resmi web sayfası için: http://www.musee-armee.fr/lhotel-des-invalides.html