Kerylos Villası:

Antik Yunanistan’ın Bütün İhtişamı Burada

Antik Yunan üslubu ile günümüzü buluşturan, ama Yunanistan’da veya Anadolu’da değil, Güney Fransa’da, Cote d’Azur’de bulunan ünlü bir villa ile sizleri tanıştırmak istiyoruz; Kerylos Yunan Villlası

Nice kentinin hemen iki adım ötesinde “Beaulieu-slası.ur-Mer”‘de bulunan Kerylos Villası, Güney Fransa Gezi listenizde yerini almayı hak ediyor.

Theodore Reinach adında bir mimarın biraz çılgınca görünen bir projesi olan Kerylos Villası, Yunan medeniyetinden oldukça etkilenmiş ve neredeyse tamamı Antik Yunan mimari üsluplarına uygun olarak yapılmıştır. Sonuç mu? İnanılmaz.

Kerylos Villası gezimiz iki etaptan oluşacak;

Kerylos Villası Zemin Kat:

Zemin kattan binaya giriş yaptığımızda öncelikle, Yuınanca’da Thyroeion denen giriş kısmı bizleri karşılayacak, bunun sağında Balaneion adı verilen bir banyo göreceğiz ve tam karşımızda da etrafı kolonlarla çevrili peristyle denen avlu benzeri bir kısım olacak.

Daha Binaya girer girmez bunca güzellik karşısında gözlerinizin kamaşacağına hiç şüphe yok. Binanın mimari yapısının yanı sıra dekorasyonu  da gözlerinizi yuvalarından çıkaracak kadar göz kamaştırıcı ve bir o kadar da dönemine uygun, otantiktir; mozaikler, mermerler, amforalar, heykeller vs… Tüm bunlar adeta bizi Antik Yunanistan’da bir zaman yolculuğuna çıkarıyor gibi…

Ayrıca, yine zemin katta bulunan; kütüphane (bibliotekos), yemek salonu (triklinos), ufak salon (oikos) ve büyük salon (andron) gibi diğer odalar da oldukça hoşunuza gidecektir. Bu saydıklarımızın içerisinden sonuncusu olan büyük salon, içlerinde en çok dikkat çekenidir çünkü mobilyaların seçiminden boşlukların kullanımına kadar her bir detayın usta eller tarafından tasarlandığı gözlerden kaçmamaktadır.

Kerylos Villası 1. Kat:

Birinci kata çıktığımızda ise, Reinach’ın şahsi odalarını buluyoruz ve onun ne kadar rafine zevklere sahip bir insan olduğunu burada daha iyi anlıyoruz.

Merdivenlerin yukarısında, Bayan Reinach’ın odası bizleri karşılayan bir başka kişisel alan oluyor. İçerisi bir yatak, bir masa ve insanı alıp götüren müthiş duvar mozaikleri ve resimleri ile sizleri selamlıyor.

Daha sonra, Bay Reinach’ın odasına ulaşmak için uzun bir koridoru geçiyoruz, villanın öteki ucuna doğru. Konsept ve dekorasyon bakımından Bayan Reinach’ın odası ile büyük benzerlik ögsteren bu odanın iki gözle görülür farkı bulunuyor; birincisi odanın daha büyük oluşu, ikinci ve daha önemlisi ise müthiş Akdeniz manzarası.

Aynı koridorun ortalarında iki farklı oda daha bulunuyor; banyo (ampelos) ve dinlenme odası (triptolem).Bunların haricinde Kerylos Villası, bir hediyelik eşya dükkanını da bünyesinde barındırmaktadır. Antik dönemden karakterler ya da o dönemi tasvir eden ünlü sanat eserlerinin birer kopyasını burada bulmak mümkündür. Örneğin; Milo’nun Venüs’ü bunlar arasında en dikkat çekenlerden bir tanesidir.

Paris’e ulaşmak ve tranferlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler