La Promenade des Anglais (İngiliz Yürüyüş Yolu)

Daha önceki “Nice” başlıklı yazımızda bahsi geçen bir yeri, siz Paris Gezgini okurları için bu yazımızda daha detaylı şekilde ele almak istiyoruz.

Şöhreti Fransa’yı, hatta Avrupa sınırlarını bile aşan La Promenade des Anglais (İngiliz Yürüyüş Yolu) bu yazımızın odak noktasında olacak. Nice sınırları içerisinde yer alan bu yürüyüş yolu, bu şehrin turistik noktaları içerisinde herhalde en çok bilinenidir.

La Promenade des Anglais’yi Daha Yakından Tanıyalım

Sahil şeridi boyunca bir yürüyüş yolu yapma fikri ta 19. yüzyıla kadar gidiyor. O dönemlerde Nice’i bir tatil destinasyonu olarak seçen ve sık sık buraya gelen İngiliz aristokrasisi bu çalışmalara ön ayak oluyor ve bugün ismini dahi onlardan alan, Cote d’Azur’ün kusursuz yürüyüş yollarından bir tanesini oluşturuyor.

Günümüzde ise; İngiliz Yürüyüş Yolu, batıdaki havaalanı ile doğudaki Quai des États (ABD İskelesi) arasında bir alanı kaplamaktadır. Uzunluğu ise 7 km’dir. Çift yönlü olan bu yol (her yönde en az 3 bazen 6 şerit bulunmaktadır), inanılmaz bir yaya trafiğine sahiptir.

Résultat de recherche d'images pour "promenade des anglais"

Örneğin yolun güney kanadında, bisiklet pistleri, geçiş noktaları, büfeler, çardaklar ve palmiyeler bulunuyor. O efsanevi mavi şezlonglar ise yürüyüş yolu kıyısında biraz dinlenmek, Baie des Anges’ın sunduğu panoramanın biraz tadını çıkarmak isteyenler için hazırda bekletiliyor.

Hepsinin de ötesinde, araç trafiğine kapalı olan bu yolu kullanan turistler, Nice’in en önemli mimari unsurlarının yanı sıra kumsal, deniz ve güneşin tadını da aynı anda çıkarma şansına sahip oluyor. Her şeyden önce Nice’i Nice yapan şey plajlarıdır. Bu plajların büyük bir kısmı da Baie des Anges (Ange Kıyıları) ile La Promenade des Anglais (İnigiliz Yürüyüş Yolu) arasında yer almaktadır. İkinci olarak da yürüyüş yolunu kullananlar; Parc Phoenix, Asya Müzesi, Akdeniz Sarayı ve Negresco Oteli gibi Nice’in en ünlü mekanlarını yakından tanıma fırsatı bulacak olmaları büyük bir avantajdır.

Image associée

Ayrıca, yol boyunca, turistlerin oldukça rağbet gösterdiği pek çok bar ve restoran da seçenekler arasında olacaktır. Vélo Bleu (Mavi Bisiklet)’in bisiklet kiralama noktaları da, yürümek ya da koşmak yerine bisikleti tercih edenler için hazırda bekliyor olacaktır. Kısacası, herkesin hoşuna gidecek en az bir aktivite bu yol boyunca vardır diyebiliriz. Ayrıca paten ve kaykayın da serbest olduğunu belirtmek gerek.

Bonus: Yürüyüş yolu boyunca çeşitli festivaller ve karnavallar da düzenlenmektedir. Örnek verecek olursak; Carnaval de Nice bunların başında gelmektedir. Nice gezinizde bu festivallerden birini yakalamak istiyorsanız, takvimleri kurcalamaya başlayın şimdiden. 🙂

Image associée