Langeais Şatosu

Küçük bir şehir olan Langeais, Pays de la Loire bölgesinin merkezine konuşlanmış ve Tours şehrine de yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Ayrıca Langeais Şatosu, Loire-Anjou-Touraine Bölgesel Parkı’nın doğusunda bulunmaktadır.

Langeais’i Keşfetmeyi Unutmayın!

Genellikle Langeais Şatosu’nu görmeye gelenler dışında bu minik şehrin pek ziyaretçisi yoktur, ancak bundan çok daha fazlası siz ziyaretçileri bu sakin şehirde beklemektedir. Ama elbette Şato, bu bölgenin göz bebeği konumunda ve görmeden gelinmemesi gereken en temel noktasıdır.

Langeais Şatosu

Şato’nun kökleri ta 10. Yüzyıla kadar gitmektedir, tıpkı bölgedeki diğer şatolar gibi burası da bir dönem çok kötü durumda iken yeniden inşa edilmiştir. Daha önceki Loire Şatoları yazılarımızda da sık sık gördüğümüz gibi bu yenilenme tarihi 15. Yüzyıldır. Bugün ziyaretiniz sırasında göreceğiniz şatonun neredeyse bütün kısımları, 1460 yılında Kral XI. Louis tarafından başlatılan yenileme çalışmalarında yapılmıştır.

Kraliçe Anne de Bretagne’ın Hikayesi

Langeais Şatosu’nda gerçekleşen en önemli olaylardan bir tanesi, 1491 yılında, Kral VIII. Charles’ın Anne de Bretagne ile burada evlenmesi olmuştur.

Bu evlilik oldukça önem arz etmektedir zira Bretagne ve Fransa gibi birbirilerine zıt ve düşman iki aileyi birleştiren şey bu evlilik olmuştur. Çünkü yaptıkları barış anlaşmasının gereği bu evlilik kaçınılmaz olmuştur. Ayrıca Kral Charles, erkek bir varis bırakmadan ölürse, Anne de Bretagne XII. Louis ile evelenecekti ki bu da 1499’da gerçekleşmiştir.

Burada oldukça karmaşık bir hikaye söz konusudur çünkü Anne, Kral Charles ile evlenmeden önce zaten evli idi ve Charles öldüğünde de Louis hali hazırda evli bir kişi idi ve Anne’ın Louis ile evlenmesi için bu Louis’in bu evliliğinin iptal edilmesi gerekiyordu.

Diğer Loire Şatoları’nda olduğu gibi yine bu şatoda da savunma öncelikli olmasına rağmen, konforlu bir hayatı da içerisinde yaşayanlara sunuyordu. Dışardan baktığınızda, uzun ve kalın duvarlarla örülü bu binanın içerisinin yaşamak için bu kadar uygun ve konforlu olabileceğine inanmayacaksınız ve gezip gördükten sonra okumakta olduğunuz bu satırlara hak vereceksiniz.

Bretagne ve Fransa arasındaki çekişmenin sona ermesinin ardından ve özellikle de Fransız Devrimi’nden sonra, şato yavaşça terk edilmeye bırakılmıştır.

Bu terk-i diyar, 19. Yüzyıla kadar sürmüş ve bu tarihte büyük ve kapsamlı yenileme çalışmaları başlatılmıştır. 100 yıl boyunca ara ara yapılmış olan yenileme ve restorasyon çalışmaları sayesinde bugün, Langeais Şatosu, gezmesi oldukça keyifli bir mekan haline gelmiştir.

 

Mimari ve doğal güzelliklerin dışında göze çarpan önemli noktalar ise; güzel mobilyalar, halılar, şömineler gibi dekoratif araçlardır.

Şatonun dışında yine pek çok şatoda olduğu gibi bahçenin tadını çıkarabilir ve hala aktif olarak kullanılan pont-levis köprüsü üzerinde birkaç adım da siz atabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir