louvre müzesi

Louvre Müzesi

Fransa Kralı Philippe Auguste 1190 yılında bugünkü Louvre müzesinin olduğu kare avluya, 80 metre uzunluğunda, etrafı hendeklerle çevrili, sağlam kulelerle donatılmış bir şato inşa ettirir.  Kendi şahsi eşyaları ve üzerlerinde baskı kurduğu Tapınak Şövaleyeleri’nin değerli eşyaları ile de şatonun içini doldurur.

Daha hedonist bir karaktere sahip olan I. François ise, 1546 yılında, önemini kısmen yitirmiş olan bu şatoyu gösterişli bir kraliyet konutuna dönüştürmeye karar verir. Ortaçağ üslubuna sahip olan batı kanadında, Rönesans tarzında bir yenilemeye gidilir ve Pierre Lescot, Henri II ve  Charles IX daha sonra çalışmaları devam ettirirler, ta ki Louvre’un güney kanadı da Rönesans tarzına kendini bırakana kadar.

1594 yılına gelindiğinde ise Catherine de Medicis’in Tuileries’i ile Louvre’u birleştiren kişi Henri IV olmuştur.

Bugünkü bildiğimiz kare avlu, Le Mercier tarafından tasarlanmış ve yaptırılmıştır. Daha sonra Louis XIII ve XIV dönemlerinde, Le Vau, rönesansın bu eski avlusunun ihtişamını arttırmıştır. Ressam Poussin ve Le Brun 1678 yılında Louis XIV’un Paris halkından kendini uzaklaştırıp Versailles’a taşınma kararını almasına kadar Louvre’un düzenleme ve dekorasyon işlerinden sorumlu olmuşlardır.

Louvre’un bir müzeye dönüştürülmesi fikrini ortaya atan kişi Louis XV olsa da projenin tamamlanması devrim zamanında olmuştur.

Çinli mimar Ieoh Ming Pei ve iki küçük kız kardeşi’nin 1989’da yapmış oldukları Piramit ise bugün Napoléon’un avlusuna, basit ama bir o kadar da anıtsal bir görünüş, estetik kazandırmaktadır.

Bugün Louvre dünyadaki en önemli müzelerden birisi ve hiç şüphesiz ençok ziyaret edilenidir. 35.000’den fazla eser 60.000 m2 alanda sergilenmektedir. Koleksiyonunda bulunan sanat eserleri ise kronolojik olarak antik çağdan XIX. yy.’a kadarki bütün dönemleri kapsamaktadır. Tüm Avrupa’dan eserleri bir arada tuttuğu gibi eski Pers, antik Yunan ve Roma’nın hatta Firavunlar dönemi Mısır’ının da eserlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Farklı tekniklerin mükemmel bir şekilde vurgulandığı ve ziyaretçilere sunulduğu bir yerdir Louvre.  Heykelden, resime, desen’den, arkeolojik buluntulara ve göz kamaştıran sanatsal objelerine ya da kayıp medeniyetlerin günlük hayatta kullandıkları nesnelere kadar binlerce eser, her gün ziyaretçileriyle buluşmaktadır.

Louvre müzesi Görmeden Gelme!

1-

La Jaconde (Mona Lisa) – Leonardo Da Vinci

2-

La Cène (Son Akşam Yemeği) – Leonardo Da Vinci

3-

Victoire de Samothrace (Samothrace ‘ın zaferi)

4-

Psyché ranimée par le baiser de l’Amour (Aşk öpücüğü ile yeniden hayat bulan Psyche) – Antonio CANOVA

5-

Chevaux de Marly(Marly’nin atları) – Guillaume Coustou

Videolarla Louvre Müzesi

1- Müzeye genel bir bakış

2- Antik Mısır Eserleri Bölümü

3- Karyatitler Salonu

4- Hareketli Bedenler

5- İslam Eserleri Salonu

Ayrıca Louvre Müzesi‘ne düzenlediğimiz bir grup gezisinden görüntüleri bulabileceğiniz videoyu şuradan izleyebilirsiniz:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir