Marmottan Monet Müzesi (Musée Marmottan Monet)

Ortaçağ minyatürlerinden empresyonist ressamlara…

İki adamın sanata olan tutkusundan doğan bu müzenin hikayesi şu şekildedir: Jules Marmottan bu eski av köşkünü, her türden sanat eserini içinde toplamak için satın alır. Oğlu Paul Marmottan ise babasının izinden giderek sanat eserlerini burada toplamaya devam eder, hatta deyim yerinde ise Birinci İmparatorluk dönemine kendini adar. Son olarak ise bu mülkün hakları Güzel Sanatlar Akademisi (L’Académie des Beaux-Arts)’ne geçer ve 1934 yılında Marmottan Müzesi olarak kapılarını halka açar.

Müze oluşundan sonraki yıllarda, Marmottan pek çok hatrı sayılır bağış aldı ki bu bağışlar sayesinde bugün dünyada görülmesi gereken önemli müzeler arasına girmiştir. En önemli bağışlar arasında ise Madame Victorine de Monchy’nin yaptığı, babasına ait bir empresyonist eserler serisi yer almaktadır. Michel Monet de aynı şekilde Giverny’den gelen babasının eserlerini bu müzeye bağışlamıştır. Ayrıca müze Duhem’in koleksiyonuna da varislik etmektedir ki içerisinde Boudin, Caillebotte, Carrière, Corot, Gauguin, Monet, Renoir gibi sanatçıların eserleri yer almaktadır. Ayrıca Georges Wildenstein minyatürleri bu müzede toplayıp gruplandıran kişi olmuştur. Son olarak Annie Rouart tarafından müzeye yapılan bağışta, çok kıymetli Morisot, Manet, Degas, Monet ve Renoir eserleri bulunmaktadır.

Bugün Marmottan Monet Müzesi adından da anlaşılabileceği gibi Monet’nin en büyük koleksiyonunu içeren müzedir.

Marmottan’ın Koleksiyonları

Jules Marmottan’ın topladığı koleksiyonda özellikle orta çağ ve Rönesans dönemi eserleri yer almaktadır ve bu eserler ağırlıklı olarak Alman, Hollandalı ve İtalyan artistlerinkilerdir. Bunun haricinde Rönesans dönemi halıları da bu koleksiyonun önemli parçalarındandır.

Paul Marmottan ise Napolyon dönemi çalışmalarına kendisini adamıştır. Seyahatleri ve araştırmaları sonucunda bu döneme ait pek çok eseri bir arada toplamıştır. Bu eserler arasında; resimler, portreler, mobilyalar ve bronzlar bulunmaktadır… Tüm bu eserler bugün, zemin kattaki salonlarda bir İmparatorluk ambiyansı içinde görülebilir.

Monet ve Empresyonistler

Bugün müze sanatçının eserlerinin öneminden dolayı isminde Claude Monet’nin adını taşımaktadır hatta öyle ki bu müzede ressamın tablolarından hareketle sanat hayatını incelemek mümkündür: Fransa ya da yabancı ülkelerden manzaralar, portreler ve elbette doğayla iç içe olan Giverny’de çizilmiş resimler bu koleksiyonu oluşturan parçalardır.

Diğer empresyonist ve post-empresyonist olan  Corot, Gauguin, Sisley, Pissarro, Guillaumin, Manet, Signac… gibi sanatçıların eserleri yine müzede sergilenmektedir. Ressamların böylesine çok sayıda olmasından ötürü, müze hem çeşit açısından eşsizdir hem de eksiksizdir denebilir.

Rouart’ın Koleksiyonu

Rouart koleksiyonu, Berte Morisot’nun torununun eşi olan Annie Rouart tarafından müzeye bağışlanmıştır. Bu koleksiyonda 70’den fazla Berthe Morisot eseri bulunmaktadır ve ayrıca Degas, Manet, Renoir ve Rouart’ın tuvalleri de koleksiyonun parçaları arasındadır. Koleksiyonda da görüleceği üzre; Berthe Morisot’nun empresyonist çalışmalarında sıklıkla kızı Julie resmedilmiştir ancak bazen manzara resimleri ve çok nadir de olsa kocası Eugène Manet ve oğlu Edouard da bu resimlere konu olmuşlardır.

Minyatürler

 

XIII. yüzyıldan XVI. yüzyıla kadarki minyatürler, koleksiyoncu Georges Wildenstein tarafından toplanmış, oğlu Daniel Wildenstein tarafından müzeye bağışlanmış ve bugün de müzede sergilenmektedirler. Bu eserlerin pek çoğu İtalyan ve Fransız sanatından geliyor olsalar da Almanya, İngiltere ve Hollanda’dan gelen eserler de koleksiyonun parçaları arasındadırlar.

 

 

Ayrıca bkz: https://www.parisgezgini.com.tr/claude-monet-evi-bahcesi/

Müzenin Resmi sitesi için

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir