150 km’den daha geniş bir alana yayılan Mercantour Milli Parkı, hem Alpes-Maritimes hem de Alpes de Haute-Provence departmanlarını içine almaktadır. Bu alanda her biri kendine özgü karakterlere ve doğaya sahip 6 vadiye ev sahipliği de yapmaktadır.  3143 metre yüksekliğe kadar erişebilen parkın içinde bulacağınız kartpostalı andıran çeşit çeşit manzara da cabası…

Bir de, bu doğal ve kültürel mirasın içinde kaybolup da dağ köylerine rastlarsanız şaşırmayın.

Authion Dağı – Stratejik Bir Nokta

Roya ve Vesubie vadilerinin arasında yükselmiş olan Authion dağı, askeri açıdan oldukça stratejik bir noktada bulunduğu için kaleler gibi sahip olduğu askeri kültür mirası oldukça fazladır. Doğal bir kale olarak nitelendirilen Authion, 2000 metre yükseklşiğe erişmekte ve Alp dağları ile Akdeniz’in en güzel manzaralarını panoramik olarak göstermektedir.

Harikalar Vadisi

Harikalar Vadisi, Mercantour’un göbeğinde bir arkeolojik sit alanıdır. M.ö. 3300’lere kadar giden 40.000’e yakın duvar kabartması ve oyması ile Avrupa’nın en büyük rupestre ( kayaya işlenmiş) sit alanıdır.

Saint-Martin-Vésubie ve Çevresi

Saınt-Martın-Vésubie esasında bir dağ köyü olup Mercantour Milli Parkı’na açılan kapılardan bir tanesidir. Balıkçıların ve yürüyüş severlerin oldukça sık uğradığı yerlerdendir. Köknar ormanları ve göllerle doğal bir kalkana sahip olan Boreon  ise yakınlarda ziyaret edebileceğiniz bir başka güzel durak olacaktır. Tapınak Şövalyeleri tarafından 1910 metre rakıma inşa edilmiş Madone de Fenestre tapınağı yine bu çevrede görmeniz gerekenler arasındadır.

Gordolasque Vadisi

Gordolasque Vadisi’nin manzarasını görünce nefesiniz kesilecek! Yaklaşık 20 bin yıl önce buzullar tarafından oyularak bu şekli almış olan vadide yaşayan birkaç türdeki dağ keçileri, manzaranın asıl tadını yıl boyu çıkarıyor.

Vens Gölleri – Bir Doğa Harikası

Tinée Vadisi içinde bulunan bu buzul gölleri dağların ve büyük kaya kitlelerinin eteklerine oyulmuş gerçek birer doğa harikasıdır. 2000 metrelik rakımda yer alan bu göller sadece su zenginliği yaratmakla kalmıyor aynı zamanda da pek çok endemik bitkinin de varlığını sürdürmesine yardım ediyor.

Dalui Vadisi – Nice’in Coloradosu

Bu vadiye ulaşmak için Mercantour’un tepelerine tırmanmanız gerekecek olsa da karşılaşacağınız bu kanyon buna değecek! Var Nehri’nin neden olduğu su taşkınları sebebiyle yıllar boyunca oyularak bu hale gelen vadinin içerisinde yer alan kızıl kayalardan dolayı da Nice’in Coloradosu diye anılmaktadır.

Cayolle Geçiti – Yürüyüş Severlerin Buluşma Noktası

Cayolle Geçiti, Grandes Alpes Yolu’nun etaplarından bir tanesini oluşturur. Yürüyüşçüler ve bisikletçiler burayı aktif olarak kullanır ve eşi benzeri olmayan bu büyük hava kesesinden olabildiğince faydalanırlar.

Colmars-les-Alpes – Dağın Büyüsü

Haut-Verdon Vadisi’nin içinde yer alan Colmar-les-Alpes büyüleyici bir dağ köyüdür. Yemyeşil bir köy olmasının yanı sıra iyi korunmuş tarihi evleri ve hoş sokakları ile mükemmel bir duraktır.

Allos Gölü – Avrupa’nın En Büyük Doğal Gölü

2200 m rakımda bulunan bu büyük göl, bir kartpostal gibi huzur dolu bir manzaraya sahiptir. Pelat Dağı’nın koruması altında, yıllardır sakin hayatına devam eden Allos ayrıca “dağ keçisi, kartal, dağ sıçanı, sakallı akbaba” gibi pek çok hayvanın da buluşma noktasıdır.

Vadiler, göller kanyonlar, dağ köyleri… ile Mercantour Milli Parkı doğa tutkunları için dünyanın başka hiçbir yerinin sunmadığı kadar çok şeyi bir arada sunuyor. Gelin bu güzel milli parkın tadını birlikte çıkaralım!