Fransızca kısaltması MAMAC olan Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, 50’li yıllardan günümüze uzanan sanat eserlerine eşi bulunmaz bir bakış atmamıza olanak sunuyor. Süresiz olarak sergilenen Avrupalı sanatçıların “Yeni realizm”i yansıtan eserleri, Amerikalı sanatçıların “Asamblaj” eserleri ve “New York Pop-Art” eserleri ile birlikte bu süresiz sergiyi tamamlayan süreli sergiler MAMAC’ın sürekli güncel kalmasını sağlamakta ve uluslararası sanatçıların çağdaş tasarımlarını sergilemelerine fırsat vermektedir.

Image associéeCésar, Arman, Niki de Saint-Phalle ile birlikte Yeni Realistler ve Andy Warhol, Wesselmann, Fluxus grubuyla birlikte Pop-Art akımı ve Suports-Surfaces grubu ile Claude Viallat, Bernard Pagès, Noël Dolla, Louis Cane ve Nice’li bireysel sanatçılardan Ernest Pignon-Ernest, Claude Gilli… ve daha pek çok sanatçı, müzenin zengin koleksiyonlarını oluşturuyorlar.

Niki de Saint Phalle ya da İsviçreli sanatçı Albert Chubac gibi sanatçılardan, Lilja Art Fund Foundation gibi sanat kuruluşlarından, Khalil Nahoul gibi sanat koleksiyoncularından (94 adet eser bağışlamıştır) yapılan yardımlar bu müzenin bugün bu kadar zengin bir koleksiyona sahip olmasını sağlamıştır.

Résultat de recherche d'images pour "Musée d’Art moderne et d’Art contemporain nice"Yves  Klein, James Lee Byars, Anish Kapoor, Louis Cane, Assan Smati, Vincent Ganivet, Sarah Sze, Cai Guo-Qiang, David Tremlett, Wim Delvoye, Robert Longo, Richard Long gibi uluslararası düzeyde sanatçıların geçtiğimiz yıllarda müzede eserlerine bir şekilde yer vermeleri, MAMAC’ın dinamizmini korumasını ve Cote d’Azur bölgesinin en önemli müzesi olmasını sağlıyor.

Mimar Yves Bayard ve Henri Vidal’ın tasarladığı 1990 yılında açılışı yapılan müze, klasisizmin prensiplerinden etkilenerek tasarlanmış, şehir merkezinde modern mimarinin en güzel örneğini oluşturmaktadır.

Image associée

 

Cote d’Azur Bölgesi’ni ziyaret ediyorsanız Nice’in muhakkak uğranması gereken bir durak olduğunu biliyorsunuzdur zaten. Eğer ki Nice’e geldiyseniz ve sanata biraz merakınız varsa, çağdaş sanatı merak ediyorsanız… Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi MAMAC’ı ziyaret etmeden kesinlikle dönmeyin derim!