Nice

İngiliz yürüyüş yolundan, görkemli Saint Nicolas Katedrali’ne kadar, Akdeniz’in incilerinden bir tanesi olan Nice’te gezilip görülecek ne var ne yok gelin birlikte keşfedelim:

Başlamadan önce şunu da belirtmek gerek ki, “Nice” İngilizcedeki gibi okunmuyor “nis” diye telaffuz ediliyor… 🙂

1- İngiliz Yürüyüş Yolu

1822’de İngilizler tarafından yapılmış olan yol, 7 km’lik büyüleyici bir caddedir aslında. Yol boyunca şatafatlı oteller, kumarhaneler ve elbette dillere destan bir deniz manzarası ile karşılaşırsınız. Nice’e gelmişken burada muhakkak bir yürüyüş yapın ve fırsatınız varsa, denize girmeyi de ihmal etmeyin.

2- Nice’in Eski Yerleşim Yeri

İngiliz yolundan sadece birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde olan eski Nice, gezinizde kaçırmamanız gereken önemli noktalardan bir tanesidir. Bu eski yerleşim yeri de diğer şehirlerdekiler gibi, güzel dar sokaklar ve sağlı sollu butikler, sanat evleri, cafeler vs. ile doludur. Réparate Saine Katedrali de yine şehrin bu kısmında görülmeye layık binalardan bir tanesidir.

3- Garibaldi Meydanı

1773 yılından beri kullanılan bu meydan, Nice’in eski yerleşim yerine sınır komşusudur diyebiliriz. Nice’in en çok bilinen ve en tarihi noktalarından birisi olan Garibaldi Meydanı, sürekli gelip geçen insanlar ile canlılığını daima korumaktadır.  Pastaneler, restoranlar ve cafeler yine bu meydanda sizleri bekliyor. Terası olan cafelerden bir tanesinde bir kahve içip manzarayı seyretmezseniz Nice’e gelmiş sayılmazsınız!

4- Şato Tepesi

Bir şehri tanımanın en iyi yolu, olabildiğince yükseğe çıkmaktır derler. Eh madem öyle, 93 metre yüksekliğindeki bu tepeye çıkıp, 1706 yılında Kral 14. Louis’nin emriyle yıkılan şatodan geriye kalanlar bir bakmayı ihmal etmeyin. Ayrıca tepede harika bir park ve mükemmel bir manzara da sizleri kucaklayacak.

5- Çağdaş Sanatlar Müzesi

Résultat de recherche d'images pour

1990’ların başlarında tasarlanan müze, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren müzeye konan oldukça etkileyici sanatsal tasarımlara ev sahipliği yapmaktadır. Yves Klein, Roy Lichtenstein ya da Christo gibi sanatçılar bu eserlerin sahiplerinden sadece bazıları… Sürekli olan serginin dışında, müzede zaman zaman kısa süreli sergiler de yapılmakta ve oldukça ilgi görmektedir. Sanata meraklı mısınız, modern ya da değil, cevabınız evet ise sizi bu müzeye davet ediyoruz.

6- Cimiez Mahallesi

Résultat de recherche d'images pour

Müzenin 2 km kuzeyinde bulunan bu mahallede eski Roma şehri Cemenelum’un  kalıntıları ile karşılaşacaksınız. Ayrıca Cimiez Manastırı da içerisinde bulunan harika bir bahçe ile gezip görmek ve yürüyüş yapmak için listenizde yer alması gereken yerlerden bir tanesidir.

7- Saint Nicolas Katedrali

Mükemmel iklimi ve coğrafyası ile dünyanın dört bir yanından turistleri kendisine çeken Nice, ziyaretçilerinin dualarını da Saint Nicolas Katedrali’nde kabul etmektedir. İngilizler, Nice’e yürüyüş yolu yapmışlar, Ruslar ise söylediklerine göre, Ortodoks dünyasının Rusya dışındaki en büyük kilisesini buraya inşa etmişler. 1912 yılında yapılan Saint Nicolas Katedrali, bugün Nice ziyaretçileri için en uğrak yerlerden bir tanesidir.

8- Denizin Tadını Çıkarın

Résultat de recherche d'images pour

Restoranlar, cafeler, yürüyüş yollar, kiliseler… Onca şeyi gördükten sonra geriye yapacak tek bir şey kalıyor; Akdeniz’in tadını çıkarmak! Onlarca plajı, tertemiz denizi ile Nice, sadece yüzmek ve bronzlaşmak isteyenler için bile en iyi seçimlerden bir tanesi olacaktır.

1 cevap

Yorumlar kapalı.