Parc Asterix VS Disneyland

Karşılaştırma Yazısı 🙂

Fransızların ve Fransa’ya yolu düşen herkesin en sevdiği, Paris’in iki göz bebeği olan eğlence parkının, Disneyland ve Parc Asterix’in bir kıyaslamasını yapacağız!

Avrupa’nın bu alandaki şampiyonu olan Fransa’nın, kıtalararası düzeyde en iyi 15 eğlence parkından 4’üne sahip olduğu biliniyor ve bunlardan ikisi de Fransa’nın en çok ziyaret edilen şehri Paris’te siz eğlence severleri her daim dört gözle bekliyor.

Sayısal veriler, bu parklardan ismi en çok duyulanın dünya çapındaki şanını anlatmaya yetecektir. Evet Disneyland’den söz ediyoruz! 2014 verilerine göre bir yılda 14.2 milyon ziyaretçi ağırlamış olan bu park, Louvre müzesi ve Eiffel Kulesi’nden daha fazla ilgi görmüştür.

Bu yazımızda ise, sunduğu atraksiyonlarla eğlence ve adrenalin severleri kendisine bir mıknatıs gibi çeken Parc Asterix ve Disneyland’i kıyaslayacağız.

Eğer Adrenalin Seviyorsanız

Atraksiyon ya da eğlence parkı denince akla ilk gelen adrenalin arayışı oluyor elbette. İşte burada karşı konulmaz Galyalılar’ın Amerikan devi karşısında üstün olduklarını görüyoruz. Tabiri caizse sizi tepe taklak eden atraksiyonlar ve karnı gıdıklayan adrenalin duygusunu tatmak isteyenler Parc Asterix’i Disneyland’e tercih etmeli!

Osiris

Parc Asterix’in 20 Milyon Avro’luk yatırımı olan  önündeki uzun kuyruğu bekleme sabrınız varsa adrenalini başka hiçbir yerde yaşayamayacağınız gibi size yaşatma garantisi veriyor. Ayaklarınızı yerden kesmekle kalmayıp, tabanlarınızı havaya dikecek!

Bunun karşısında Disneyland, ziyaretçilerinin soluklarını kesmekten biraz uzak kalıyor. Bununla beraber Space Mountain, Indiana Jones gibi atraksiyonlar oldukça ilginç ve çekici olsalar da Disneynland’in ağırladığı günlük ziyaretçi sayısı fazla olduğundan, devamlı bir kuyrukta bekleyeceğiniz aşikar. Hal böyle olunca da bir güne sığdıracağınız aktivite sayısı diğerine göre daha az oluyor.

Disneyland

Galyalı komşusu Parc Asterix’in yanında ortaya çıkardığı gösterilerle de bir adım öne çıkıyor. Her gün akşam 17:00’da yapılan Disney Kahramanlarının geçit töreni ve gün içerisinde görebileceğiniz çeşitli danslar vs. ile küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekmeyi başarıyor.  Mickey, Donald ya da Pinokyo gibi hepimizin çok yakından tanıdığı çizgi film karakterlerini müzikler ve danslar eşliğinde, hatta biraz da büyüleyici gösteriler içinde görüp Disney’in dünyasını içinizde hissedersiniz. Disney’in kapanışından hemen önce Güzel ve Çirkin’in şatosunun etrafında gerçekleşen havai fişek gösterisini ise ayrıca görmenizi tavsiye ederiz.

Ancak aynı şeyleri Uderzo’nun dünyasından esinlenen Parc Asterix için söylemek pek mümkün değil. Marne-la Vallée’deki komşusuna kıyasla Parc Asterix gösteri tarafında pek fazla şey sunmuyor.  Poseidon Tiyatrosu’nda yunus balıkları ve deniz aslanları gösterisini saymazsak tabi…

Yaz aylarında hem böyle bir parkta eğleneyim hem de terlemeyeyim istiyorsanız, Parc Asterix’te sizi bekleyen harika atraksiyonlar var. K-Way, Grand Splatch,  Menhir Express bunlardan bazılarıdır.

Buna karşın Disney’de Karayip Korsanları haricinde böyle sulu ve ıslak atraksiyonlar bulunmuyor. Bu konuda Mickey’nin krallığının biraz zayıf olduğunu söylememiz pek yanlış sayılmaz.

Biraz korku dolu atraksiyonlar tatmak isteyenler için ise Disney’in Phantom Manor adlı korku evi, hayaletlerin başrolünde olduğu orkestral bir bale ile sizi karanlıkların bilinmezliğine götürüyor. Yetişkinler için gerçekten korkutucu olmaktan çok atmosferinin ilginçliği için tercih edilse de, Disney’e gitmişken muhakkak uğranması gereken yerlerden.

Bu konseptin aynısı Parc Asterix’te Transdémonium adıyla bulunuyor ve yine sizi korkutmayı hedefleyip başarısız oluyor. Ancak dekorları Disney’e göre biraz daha başarılı diyebiliriz.

Tüm bu eğlence, korku, adrenalin vs. yanı sıra konu aile ile keyifli vakit geçirmek olunca Disneyland elbette başı çekiyor. 2230 hektar arazisi ile keşfedilecek o kadar çok yeri var ki, küçük çocuklarınız da var ise, Disneyland en iyi seçim olacaktır. Eski model arabalar ile Disney içinde tur atabilir, Peter Pan’ın dünyasını keşfedebilir, Alice’in labirentinde çıkışı bulmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca Disney’in dünyasına uygun dükkanlar ile de kendiniz ve çocuklarınız için aksesuar ve kıyafetler bulabilirsiniz.

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler