Paris’in 8. Bölgesi’nde yer alan Parc Monceau, bugün Paris’in en önemli ve dikkat çekici bahçe ve parklarından birisidir. 18. Yüzyılın ikinci yarısında bir keyif ve illüzyon bahçesi olarak kurulan parkın romantik görünümü aşıkları kendisine çekerken aynı zamanda ailelerin de uğrak mekanlarındandır.

Parkın kuruluşu

 

1769 yılında, Chartres dükü (aynı zamanda Palais Royal’in de sahibi) çılgınca bir şey yaptırmaya karar verir ve Fransız tarzı bir bahçe ile çevrili, ne yazık ki bugüne kadar ulaşamamış olan, bir köşk yaptırır. Daha sonra 1773 yılında, ressam Carmontelle’den kendisine, bir bütün halinde orta çağ ve antik dönem dekorasyonunun iç içe geçtiği bir illüzyon bahçesi yaratmasını ister.

Bu dekoratif elemanlardan bazıları bugüne kadar varlığını sürdürememiş olsa da (Hollanda değirmeni ve minare gibi…) sahte Mısır Piramidi ve Naumachia gibi pek çoğu hala ayakta durmaktadır.

Yukarıdaki görselde görülen küçük köprü 19. Yüzyılın ikinci yarısında gerçekleştirilen eklemelerin bir parçasını oluşturmaktadır. Bu dönemde parkın yüzölçümü 20 hektardan yaklaşık 9 hektara düşmüştür.

La Naumachie

 

Antik Roma’da Naumachia, içinde deniz savaşı gösterilerinin düzenlendiği bir çeşit havuz anlamına gelmekteydi. Parc Monceau’da bulunan Naumachia, Saint-Denis bazilikasına bitişik Rotonde des Valois binasının kolonları kullanılarak yapılmıştır. Catherine de Medicis tarafından II. Henri’nin mezarı için sipariş edilmiştir ama hiçbir zaman tamamlanamamış ve 1719’da yıkılmıştır. Daha sonra bu kolonlar parkı süslemek için tekrar toplanmıştır.

La Rotonde du Parc Monceau

 

1785 yılında, kaçakçılığın önüne geçmek amacıyla Paris’in surlarla çevrilmesine karar verilir: fermier généraux surları yaptırılır. Parc Monceau’daki gibi binalarla bezenmiş ve fermier généraux bürolarının bulunduğu bir duvar inşa edilir.

Bugün parkın girişinde görülen La Rotonde 1860 yılından korunagelmiş nadir eserlerden olup, surların o dönemde sahip olduğu 61 bariyerden yalnızca bir tanesidir.

İlk Paraşütle Atlama

Tarihin ilk paraşütle atlaması Parc Monceau’da gerçekleşmiştir! Bu başarıyı borçlu olduğumuz André-Jacques Garnerin, 22 Ekim 1797 günü bir balondan atlamış ve yere çakılmadan paraşütle atlayan ilk kişi olarak tarihe geçmiştir.

Sanatsal Bir İlham Kaynağı

Parc Monceau ve onun kendine has karakteri her zaman sanatçılar için bir ilham kaynağı olmuştur. Monet ve Caillebotte gibi ressamlar ve ayrıca Eugène Atget ya da Willy Ronnis gibi fotoğrafçılar eserleri için bu parkı seçmişlerdir.

Pris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir