Paris gibi bir şehri gezmek bazen size pahalıya patlayabilir. Biz size bu yazımızda Paris gezisi nasıl ucuza mal edebileceğinizi, Paris ‘te konaklama ,ulaşım ve ziyaret  fiyatlarını minimalize etmeniz için yardımcı olacağız.

Öncelikle Paris e gidebilmek için uçak fiyatlarının araştırma aşaması ile başlayalım. Paris’e artık sadece Türk firmaları uçuş düzenlemektedir, (Air France hava yolu İstanbul destinasyonu için Atlas Global ile ortak uçuş yapmaya başladı) .

Uçuşlar

 • Türk Hava Yolları:  6 ay ve öncesinden genellikle Paris ve Avrupa ülkeleri için promosyon uygular bu promosyonları  https://www.turkishairlines.com/tr-tr/ucak-bileti/ adresinden takip edebilirsiniz. Eğer Pegasus hava yolları ile yakın bir fiyat bulursanız tercihinizi Türk hava yolları olsun mutlaka. Uzun bir uçuş olduğundan (3 saat 40 dk) acıkmanız olası, THY’nin uçuşlarında yemek ve içecekler dahil (Pegasus hava yollarında ekstra ücret talep edilir) ve THY uçaklarında daha  konforludur (Koltuklarda TV ve medya oynatıcısı bulunuyor) fazladan ödeyeceğiniz 40-50 euro luk farka değer.
 • Pegasus : Diğer hava yolları biletleri yükseldikçe Pegasus hava yolu da fiyatlarını yüksektir. Bildiğiniz Pegasus işte, diğer firmaların bilet fiyatlarından 15-20 euros daha uygundur genelde. Ama içtiğiniz sudan bile para aldığından aradaki farkı havada kapatır. Uçakları konfordan uzak, volkswagen araçlarının trendline versiyonudur bir nevi. Uzun süren yolculuklarda bur firmadan uzak kalınız deriz.

Konaklama:

Paris te otel konaklama fiyatları oldukça değişken. Düşük sezon, yüksek sezon , Paris’te  olan bir fuar futbol maçı, seminer tüm Paris’in konaklama ücretlerini etkiliyor, biz size daha çok hangi otelde değilde hangi bölgede konaklamak gerektiğini söyleyebiliriz. Bu arada otel rezervasyonunuz için sağ tarafta bulunan booking.com otel arama kısmından  yapabilirsiniz.

 • Öğrenci hayatını ve tarihe ilgi duyuyorsanız Latin Mahallesi (Quartier Latin)
 • Paris’te  bir şair veya bir roman yazarı havasını yakalamak isterseniz Saint-Germain-des-Prés mahhalesindeki otelleri tercih ediniz.
 • Kendisini bir film sahnesinin içinde bulmak iterseniz, La Motte Picquet Grenelle veya Passy  bölgesinde Eyfel manzaralı bir oda en güzeli.
 • Paris’in en gurme bölgesinde kalmak isterseniz tabii ki tercihiniz Opéra, Grands Boulevards veya Bourse bölgesi olmalı.
 • Gece hayatını ve sokak etkinliklerini  seviyorsanız Bastille bölgesinde konaklayabilirisiniz.
 • Disneyland için gidiyorsanız, disneyland içinde değilde yakınında bulunan nispeten daha ucuz oteller bulmak mümkün olabilir.
 • Ucuz konaklama için F1 adı verilen, Parisin hemen heryerinde bulunan otelleri tercih edebilirsiniz.

Paris Sehir içi Ulaşım

 • En ideali: Paris Gezisi 1 ve 2 gün için planlıyorsanız Paris İETT’sinin sunduğu 1,2,3,4 ve 5 gün geçerli olan «Paris visite» adı verilen kart satın alabilirsiniz. Seyahatiniz 2 günden fazla ise Paris in her yerine ulaşım sağlayan « Navigo semaine » kartını satın alabilirsiniz detaylı bilgi için paris ulaşım yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Sportif olanı : Vélib’ . Paris belediyesinin sunmuş olduğu bisiklet kiralama servisi, Paris’in hemen hemen her mahallesinde bir bisiklet alıp gideceğiniz yerdeki bisiklet parkına bırakabilirsiniz günlük ücreti 1,90 euros.
 • Ücretsiz ulaşım : Tüm dünyada ücretsiz olan tek ulaşım aracı ayaklardır. Paris şehri düz ayak bir şehirdir. Yokuşu inişi pek yoktur.  Paris gezisi için sokaklarında kaybolmak gibisi de yoktur.

Paris gezisi süresince gezebileceğiniz ücretsiz müzeler

 • Petit Palais (Küçük saray) , 1900 yılında gerçekleşen Evrensel Sergisi için, mimar Charles Girault tarafından inşa edilen bu saray, 1902’de güzel sanatlar müzesine dönüştürüldü. Günümüzde Paris belediyesi tarafından yönetilen on dört müzeden biridir.
 • Carnavalet müzesi: Paris tarihinin dününü ve bugünü anlamak için ideal bir müze.  Fransız Devriminin koleksiyonlarını (resim, heykel, mobilya …)  barındırıyor. Fransız tarihini başka bir açıdan anlamanıza yardımcı olacaktır
 • Victor Hugo müzesi: Hayatının 16 yılını bu evde geciren bu ünlü yazar , Sefiller gibi birçok kitabını bu evde yazmıştır.
 • Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler