Yeraltında 11 000 m²’lik bir alanı kaplayan, adına Fransızca’da katakomp (catacombe) denen ve bir yeraltı mezarlığı olan Paris Katakombu, adeta devasa bir kemik yığınını andırıyor!

Paris Katakombu; 14. bölgede bulunan bazı yeraltı mezarlarının birbirlerine galeriler, tüneller ve labirentler ile bağlanmasıyla oluşturulmuş bir şehir mezarlığıdır. 18. Yüzyılın sonlarından 1861 yılına kadar çeşitli hastalık risklerinden kaçınmak ve halk sağlığını korumak adına yaklaşık altı milyon kişinin mezarlarından çıkarılarak, bu mezarlığa taşınmasıyla meydana getirilmiştir.

Ziyaretçiler buraya Denfert-Rochereau meydanından giriş yapıp, 36 no’lu Rémy Dumoncel sokağından çıkış yapmaktadırlar. Zamanın ötesindeki bu mekana döner merdivenlerden inerek ulaşılmakta. Bir psikolojik hazırlık aşaması olarak tanımlanan ilk salonda , bu mezarlığın neden ve nasıl yapıldığı, bu milyonlarca kemik parçasının yaklaşık 2 km boyunca ince ince nasıl dizildiği anlatılmaktadır.

Paris’in farklı mezarlıklarından getirilen altı milyon kişiye ait kemik parçalarının görülebileceği, 1,7 km uzunluğundaki bu labirentler ve dehlizler ,bugün bir müze gibi kullanılmakta ve yerin 20 metre altında ziyaretçilerini beklemektedir.aa

Paris Katakombu

Bu akıl almaz, merak uyandırıcı ve bir o kadar da ürkütücü mekan, aşıklar kenti olarak tanımlanan Paris’in aynı zamanda bir ölüler kenti de olduğunu gözler önüne sermektedir.

Yeraltı mezarlığına tonoz yüksekliği 1,8 metre ve ortam sıcaklığı 14 derece’dir. Paris katakombuna kalp ve nefes darlığı yaşayanlar ile hassas ve duyarlı kişilerin girmesi önerilmez. Ayrıca yanında ebeveyni olmayan çocuklar için de giriş yasaktır.

Mezarlık hakkında güncel bilgilerin yer aldığı resmi sitesi için: http://www.catacombes.paris.fr/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir