paris merkezden disneyland a ulaşım

Bu yazımızda size Paris merkezinden Disneyland’a nasıl ulaşım sağlayabileceğinizi anlatacağız. Eğer ki Charles de Gaulle havalimanında iseniz  buradan bulunan Marne la Vallée yönüne giden TGV e binip daha hızlı bir şekilde Disneyland’a varabilirsiniz veya Paris merkezine giderek aşağıda tarif edilen şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

RER ile ulaşım

Hat=> RER A 

Gidilecek Yön=>Marlée La Vallée

Trenin geliş Güzergahı =>Charles de Gaulle-Etoile,Auber, Chatelet les Halles, Gare de Lyon, Nation

Hedef=> Marne La Vallée- Chessy

Fiyat=>Yetişkin 15,20 € , Çocuk 7,60 € (1 ila 5. bölge arası seyahat kartınızı  kullanabilirsiniz detaylar için paris ulaşım rehberi ). Satın aldığınız bilet aynı zamanda çıkış biletinizdir sakın kaybetmeyin!

İlk ve son tren saati=>05.22/ 00:39

Tren geçiş aralığı=> Her 15 dakika

Yolculuk süresi=> 39-45 dakika

Rer A treni Paris’in en büyük 5 istasyonundan geçerek Disneyland a ulaşır. Bunlar Charles de Gaulle, Etoile (Zafer takının orada), Auber (Galeri la fayette), Chatelet Les Halles (Dünyanın en büyük yeraltı istasyonudur, Paris teki hemen hemen tüm trenlerin kesiştiği noktadır.) ve Gare de Lyon (Bu istasyonda Parisin en büyük istasyonudur). Bu istasyonlardan size yakın olanı bularak yolculuğumuza başlıyoruz.

RER İstasyonunda,

Yukarıdaki istasyonlardan herhangi birinde yolculuğa başladığınızı var sayıyoruz. Marne La Valle yönüne gidecek olan trene bineceksiniz, İstasyonun içinde aşağıdaki resimde olduğu gibi ekran göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi trenin iki güzergahı var, siz Marne La Vallée (Genelikle kücük yazılarla Disneyland yazar) yönüne gidene bineceksiniz. Genelikle büyük istasyonlarda iki gidişli peronlar ile karşılaşacaksınız, hangisinin doğru olduğunu anlamak için paronda bulunan ve üzerinde “deservi” yazan tabelalara dikkat edin sarı işaretli olan gelecek olan trenin hangi istasyonlara uğrayacağını gösterir.

Eğer panoda Marne La Vallée yazısı yoksa zaten yanlış yöndesiniz, diğer tarafa geçmeniz gerekmekte. Eğer Marne La Vallée yazısı var ve sarı işaretli değilse gelen tren o yöne gitmiyordur. Sarı işaretli Marne La Vallée gördüğünüzde doğru treni bekliyorsunuzdur.

Trene bindiniz yaklaşık 40 dakika sonra Marne La Vallée desiniz. Perondan çıkmak için turnikede tren biletinizi kullanmak zorundasınız.

Merdivenleri çıkınca Disneylandasınız!!

Yok ben metro ile uğraşmam diyorsanız Paris Gezgini sizi 60€ euro’dan başlayan fiyatlarla Disneyland’a transfer ederbilir.