Pari,s Ulaşım

Paris’te toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Taşıma hizmeti Ratp tarafından sağlanmaktadır (Bizdeki İETT gibi). Metro, RER (Hafif Metro) ve Otobüs ulaşımı birbiri ile entegre durumdadır. Biletler hepsinde geçerlidir. Ratp’ın ayrica çok işlevsel bir telefon uygulaması var; nereden nereye gideceğinizi seçtiğinizde , size en kısa sürede nasıl gideceğinizi , metro ve otobus saatlerini ve numaralarını gösteriyor. Uygulamayı indirmek için https://www.ratp.fr/visite-paris/francais/next-stop-paris  sayfasını ziyaret edip, telefonunuza uygun olanı seçebilirsiniz.

Pariste raylı sistem (Metro ve Rer) sabah 05.30 ile gece 01.15 arası hizmet vermektedir. Geceleri ise gece otobüsleri (Bus Noctilien) devreye giriyor. Gece Otobüsleri tüm tren istasyonları arası raylı sistem devreye girene kadar mekik dokuyor.

Paris’te toplu ulaşım biletlerini nasıl temin edilir?

Paris ulaşım biletlerini metro istasyonlarından, havaalananında bulunan otomatlardan, bilet satış kulubelerinden temin edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus: kullanmış olduğunuz bileti atmamak . Bu biletler aynı zamanda çıkış biletinizdir.

Her seferinde yeni bilet almak yerine, 1 den 5 güne kadar geçerli olan seyahat kartları satın alabilirsiniz, daha ekonomik ve sınırsız seyahat etme hakkını elde edersiniz.

Kombine bilet fiyatları:

1 ila 3 üncü bölge (ParisMerkezi)* Yetişkin Çocuk
Gün Tarife Tarife
1 12,00€ 6,00€
2 19,50€ 9,75€
3 26,65€ 13,30€
5 38,35€ 19,15€

 

1 ila 5 inci bölge (Paris banliyösü)* Yetişkin Çocuk
Gün Tarife Tarife
1 25,25€ 12,60€
2 38,35€ 19,15€
3 53,75€ 26,85€
5 65,80€ 32,90€

*Paris bölge haritası:

paris ulaşım bölge haritası

paris ulaşım bölge haritası

Paris Ulaşım Ağı Haritaları

Haritaları büyütmek için resimlerinin üzerine tıklayınız
Havalimanlarından Paris şehir merkezine nasıl Ulaşılır?

Türkiye kalkışlı hemen hemen bütün havayolları Charles de Gaules havalimanına iner. Bu nedenle size sadece bu havalimanında şehre nasıl gidileceğini tarif edeceğiz. Charles de Gaulles havalimanına indiğinizde T3 terminalinde Paris merkezine giden RER tren istasyonu bulunmaktadır. Buradan kalkan Trenler şehir merkezlerine gitmektedir.

Ayrıca yine T3 terminalinden Paris Opera bölgesine kalkan bizim Havaş-Havataş benzeri RoissyBus otobüsleri bulunmaktadır. (Yukaridaki haritadan hatları görüntüleyebilirsiniz)

 

Son olarak Paris Gezgini kendi ViP araçları ve güleryüzlü personeli ile hizmetinizdedir havalimanı ulaşım ve transferler için tıklayınız .

 

1 cevap

Yorumlar kapalı.