Paris’te Doğaçlama Müzik

Belki bir çoğunuz bilirsiniz; Paris’te “sokak müzisyenleri” veya “metro müzisyenlerine” oldukça sık rastlanır. Bunların çoğu idare eder seviyede müzik yaparlar. Esas amaç geçimlerini sağlamak için biraz para toplamaktır. Çünkü müzik yapmak, bahşiş toplamak için tüm dünyada geçerli ve etkili bir yöntemdir. Paris’te Doğaçlama Müzik de Dinleyiciler, beğenilerine göre az veya çok bir katkıda bulunurlar.

Ancak, siz talep etmeseniz de halka açık alanlarda müzik yapanlar artık sadece ihtiyaç sahibi orta karar müzisyenler değil. Kaliteli müzik dinlemek için uzağa gitmenize veya çok para ödemenize gerek kalmadı. Otelinizin hemen önünde bile bu şansa sahip olabilirsiniz. Bazen küçük bir köyde olmak yerinde büyük bir şehrin merkezinde olmanın avantajlarından biri bu olsa gerek.

Hatta bu melodiler, otel odanızın ses geçirmesin diye çift katlı camla yapılmış penceresinden içeri de bile sızabilirler. Paris’te Doğaçlama Müzik o kadar güzel ve güçlüdür ki; kendi kendinize acaba bir geçit töreni mi var, yoksa bayram kutlaması mı diye sorarsınız. Halbuki daha yeni incelediğiniz Paris etkinlikler sayfalarında böyle bir şeyden bahsedilmemektedir. Herhalde şimdi giderler diye düşünüp yatağınızda geriye yaslanırsınız. Fakat müzik ısrarcıdır. Odanızı kaplamaya devam eder. Bu durumda yapılacak en güzel şey, davete uyup sokağa inmek ve gönüllü dinleyiciler arasına katılmaktır.

Orada sizi bekleyen, beklediğinizden de kalabalık bir müzik grubudur. Üstelik bu kadınlar ve adamlar ne yaptıklarını gayet iyi bilmektedirler. Sahip oldukları göz alıcı nefesli, yaylı, telli ve vurmalı enstrümanlarına gayet hakim bir şekilde kaliteli müzik yapmaktadırlar. Para toplamak gibi bir niyetleri de yoktur. Kısa bir süre izleyince, bu işi kendi zevkleri için yaptıklarını anlarsınız.

sokak-muzigi-paris

Siz talep etmeden sunulan, ama karşılığında ödeme de istenmeyen bu konser yaklaşık bir saat sürer. Müzisyenlerin tek beklentisi, dinleyicilerin beğenisidir. Bu, paylaşması gerçekten çok hoş bir zamandır. Zaten şehirlere ruhlarını veren, biraz da sanatçıları ve sanatseverleri değil midir? Eğer sokaklarında ve metrolarında duymaya alıştığımız müzik sesi kesilirse, şüphesiz Paris’te büyük bir boşluk hissi olurdu.

Bazıları iyi, bazıları orta karar… Bazıları bedava, bazıları bahşiş karşılığı… Paris’in doğaçlama müzisyenleri hep var olsun!

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir