Paris’te ne yenir ne içilir? Dünya mutfağı denilince akla ilk gelen Fransız mutfağıdır herhalde. Türk mutfağına lafımız yok ama harbiden bu adamlar ne yenir ne içilir konusunda çok iyiler. Paris kozmopolit bir şehir olmasından dolayı her mutfağa da ev sahipliği yapar, Fas, çin, pakistan, hindistan, rus, amerikan…. Bizim tavuk dürümün bile paris sokaklarında olanı tadı bambaşka, sosundan mı tavuğundan mı kaynaklanıyor bilmem ama gerçekten bu adamlar bu işi biliyor,

Sabah kahvaltısı ile başlayalım. Bizdeki demleme çayı bulmazsınız, boşuna aramayın (En son seyahat ettiğim Türk grubu ile otobüste demlemiştik biz çayı, alışveriş mağazından tüp çaydanlık alıp), çaylar sallama poşet şeklinde, pekte damağınıza uymayacaktır.  Çay yerine kahve içeceksiniz, Kahveyi isterken filtre kahve isteyin yoksa size bizdeki espresso şeklinde küçük bir kahve getiriler.  Peki yanında ne yiyeceksiniz, Kruvasan tabii ki

Kruvasan

Bu kruvazanın hikayesi de oldukça ilginçtir. Osmanlı’nın 2. Viyana kuşatması sırasında sağlam bir savunma yapan Avrupa orduları kuşatmayı bozguna uğratır, bizim Merzifonlu’nun kellesi de gider. Bu başarıyı kutlamak için hilal şeklinde bir çörek yapar Avusturyalılar, 18.yy sonunda Fransa sarayına gelin olarak giden Marie Antoinette (Avusturya İmparatoriçesinin kızı hani bu ekmek bulamazsanız pasta yiyin söylemi ile ünlü kraliçe) bu çöreği saray mutfağıyla tanıştırır. Zamanla bu çörek Fransızların kahvaltıda olmazsa olmazı olur.

Kahvaltıda  çok güzel peynirleri de var kamanber brie gibi, biraz kokula ama tatları çok iyi.

Öğle yemeği:

Midye Patates

Sokak yemekleri (Street-food) konusunda Paris şehri oldukça zengin, Öğle yemeği için bizim tavsiyemiz midye-patates ikilisi , bunun en iyisini bütün metro istasyonlarının kesiştiği noktada Châtelet/Les Halles da yiyebilirsiniz.

Kuskus

Olmadı oğle yemeği için Fas mutfağının ünlü tajin veya kuskusunu deneyebilirsiniz. Fas mutfağı en iyi  restorantı  Tipaza dır adresi 155, rue Saint Charles 75015

Konfi Ördek

Yok ben Fransa’ya geldim ile Fransız mutfağından bir şeyler yemek istiyorum derseniz, o zaman ördek etinden yapılan confie de Canard ı tavsiye edeceğiz, confit yavaş pişmiş anlamına gelir.

Boef bourgignon

Daha çok orta Fransa bölgesine ait olan bu yemek, dana etini şarap ve değişik sebzeler ile marine edip belli bir süre bekletildikten sonra pişiriliyor. Bizdeki yahniye benziyor.

İsdiriyde

Afrodiziak etkisi olduğu söyleniyor ee Paris’te ask şehri, o zaman bununda tadına bakmak lazım. İstiridyenin üzerine limon sıktıktan sonra istiridye hareket etmiyorsa ölüdür, onu yemeyin zehirlenirsiniz!

Raklet (Raclette)

Eğer ki bir arkadaş veya aile ziyaretine gidiyorsanız, mutlaka size raclette yapmasını isteyin, Her Fransız ailenin evinde mutlaka bir raclette araç gereç bulunur. Fransa’nın o meşhur peyniri tadını ancak bu şekilde keşfedebilir ve tadabilirsiniz. Ben daha raclet’i sevemeyeni görmedim, Başta da söylediğim gibi bunu bir restoranta değil de daha çok evlerde yemelisiniz.

Paris’te ne yenir ne içilir konusunun en önemli kısmına gelelim. Tatlılar, benim favorim tabii ki

Krem brüle 

Paris’te bulunan iyi restoranlar konusunu başka bir yazıda elle alacağız…

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler